banner154

MEGİAD’IN RO-RO SEVİNCİ

Mersin Genç İşadamları Derneği (MEGİAD) Başkanı Alper Gürsoy, Mersin ile Mısır’ın İskenderiye kenti arasında başlayacak olan Ro-Ro seferlerinin, ithalat, ihracat ve transit taşımacılığa büyük katkı sağlayacağını belirtti.

MEGİAD’IN RO-RO SEVİNCİ
Mersin ile İskenderiye arasında önümüzdeki ay başlayacak olan Ro-Ro seferleri, Mersinli işadamlarının yüzünü güldürdü. Bölgede de memnuniyetle karşılanan projeye ilişkin yazılı bir açıklama yapan MEGİAD Başkanı Alper Gürsoy, “Mısır’a Ro-Ro heyecanı yaşıyoruz. Önümüzdeki ay başlayacak seferler sayesinde ihracat ve yatırımlar artacak” dedi.
Açıklamasında Ro-Ro seferlerinin önemine dikkat çeken Gürsoy, Türkiye ile Suriye arasında serbest ticaret anlaşmasının askıya alınmasının ardından Türkiye’nin, Mersin Limanı'ndan İskenderiye'ye Ro-Ro seferlerine başlayacak olmasından duydukları mutluluğu dile getirdi. Altyapısı tamamlanan Mersin-İskenderiye Ro-Ro seferlerinin Şubat ayı içerisinde başlayacağını kaydeden Gürsoy, “Hatta konulacak olan Ro-Ro gemileri 100 TIR kapasiteli olacak, Suriye’den transit olarak geçen Türkiye plakalı TIR’ların tamamını taşıyacak. İskenderiye’ye deniz yoluyla gidecek olan TIR’lar oradan Mısır’ın Safaga Limanı’na karayoluyla geçecek. Safaga Limanı’ndan da Suudi Arabistan’ın Dıba Limanı’na geçerek bütün Körfez ülkelerine buradan dağılacak” diye konuştu.
 
Yeni hattın, Türkiye’den Ortadoğu’ya sevkiyatta önemli rol üstleneceğini ve Türkiye ile Mısır arasındaki ticaretin gelişeceğini vurgulayan Gürsoy, Türkiye’nin 2011 yılında Mısır ile dış ticaret hacminin 4 milyar dolar civarında seyrettiğine dikkat çekti. Mısır ile kurulacak iyi ticari ilişkiler sayesinde Türk işadamlarının o bölgede daha fazla yatırım yapma şansına sahip olacaklarına işaret eden Gürsoy, şöyle devam etti: “Ro-Ro seferlerinin başlaması; gerek ithalat ve ihracat ve gerekse transit taşımacılığa büyük bir katkı sağlayacak. Böylece işadamlarımız Mısır’a ihracat yapacağı gibi, İskenderiye aracılığı ile ellerindeki ürünleri Afrika’ya kadar gönderebilme şansını elde edecekler. Mısırlı işadamlarının malları da, Türkiye üzerinden Türkiye Cumhuriyetleri, Rusya ve Avrupa’ya gidebilecek.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386