banner154

KESK’TEN, YASALARA TEPKİ

KESK Mersin Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Selman Günbat, Kamu Görevlileri Sendikaları Yasa Tasarısı ve Toplu Sözleşme Yasa Tasarısı'nın, kamu çalışanlarının kazanılmış haklarını gasp etmeyi hedeflediğini iddia ederek, bu yasaları reddettiklerini söyledi.

KESK’TEN, YASALARA TEPKİ
Mersin'deki kamu çalışanlarının çalışma hayatına ilişkin yapılacak düzenlemelere tepkileri sürüyor. KESK'e bağlı sendikaların Mersin şube başkanları ile birlikte basın açıklaması yapan KESK Dönem Sözcüsü Selman Günbat, kamu çalışanlarını kapsayan gündemdeki yasa tasarılarına tepki gösterdi. Günbat, SES şube binasında yaptığı açıklamada, AK Parti Hükümeti'ni eleştirdi. Hükümetin, hazırladığı yasa tasarılarıyla bir taraftan örgütlenmenin önündeki engelleri korurken, diğer taraftan var olan örgütlenmeleri, sendikaları işlevsiz hale getirmek istediğini öne süren Günbat, "4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarının yanı sıra 2821 ve 2822 sayılı yasaların birleştirilmesiyle oluşturulan Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı da bu emekçilerin örgütlü güçlerine, sendikalarına yapılan saldırıların bir parçasıdır. Anayasada kamu emekçilerine sözde toplu sözleşme hakkı tanıyan 12 Eylül referandumunun üzerinden 16 ay, Üçlü Danışma Kurulu toplantılarının üzerinden 6 ay, yasa taslağının Bakanlar Kurulu'na gönderilmesinin üzerinden tam 100 gün geçti. 23 Ocak 2012 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak TBMM Başkanlığı'na gönderilen 4688 Sayılı yasa tasarısı bu aldatmanın açık belgesidir" dedi.
 
Tasarıya göre, hizmet kollarına ait mali ve sosyal haklar 11 yıldır sürdürülen toplu görüşmelerde olduğu gibi genel toplu sözleşme görüşmelerinin bir parçası olarak ele alınacağını ifade eden Günbat, bu düzenleme ile yüzlerce belediyede yapılan toplu sözleşmelere AİHM kararları ve uluslararası sözleşmeler hiçe sayılarak yasak getirildiğini kaydetti. Yasa tasarısında kamu çalışanlarının grevli toplu sözleşme hakkının yasal teminat altına alınmadığını da dile getiren Günbat, özgür bir toplu pazarlık düzeninin de yok sayıldığını vurguladı.
 
Kamu emekçilerinin mücadelede kararlı olduklarının altını çizen Günbat, "Bizler, bu yasa tasarısına karşı grev hakkımızın yasal teminat alındığı özgür bir 'Toplu Sözleşme' düzeni, her sendikanın üyeleri adına toplu sözleşme yapabilmesinin sağlanması, belediyelerle yıllardır yapılan toplu sözleşmelerin devam etmesi ve bu konuda herhangi bir sınırlama getirilmemesi için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Uluslararası sözleşmelere, evrensel sendikal hak ve özgürlük normlarına aykırı olan, kazanılmış haklarımızı gasp etmeyi hedefleyen bu yasayı reddediyoruz. KESK'in, kamu emekçilerini kapı kulu olarak gören mevcut zihniyetin ürünü olan bu yasa tasarısına karşı, mücadelesinde yarattığı değerlere yakışır bir direnç ve kararlılık göstereceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır" diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386