banner154

KAHVEDE BİR KADIN

Mersin'in Silifke ilçesinde 3 çocuk annesi Nazife Kavak adlı kadın, kahvehane işletmeciliğindeki erkek egemenliğine son verdi.

KAHVEDE BİR KADIN
Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Kavak Köyünde ikamet eden Nazife Kavak 3 çocuğunu okutmak için eşi Kemal Kavak'a köy kahvehanesinde yardım ederek çaycılık yapıyor.
Erkek mesleği olarak bilinen kahvehaneciliğin zor yanlarının erkekler içinde çalışmak olduğunu belirten Kavak, bu konuda da kendisinin hiçbir rahatsızlık duymadığını, önce kendine sonrada köylülerine güvendiğini söyledi.
 
Kavak, 3 yıldır yaptığı çaycılık mesleğiyle kahvede erkeklere çay dağıtıp bulaşık yıkıyor. Biri ikiz üç çocuğu bulunan Kavak eşinin elma sezonunda tarlalarında çavuşluk yaptığını, sezon sonun da işe köye döndüğünü, kış aylarında köylünün de yoğun olması nedeniyle kahvede çaycılık yapıp bulaşık yıkayarak eşine yardımcı olduğunu kaydetti.
 
Maddi durumlarının da yetersiz olması nedeniyle 13 yıllık evli olan Kavak çifti aile dayanışması içinde kahvecilik yapmaları köy halkı tarafından da beğeni kazanıyor.
Sabahın erken saatlerinde kahveye gelerek kömür ateşinde yaptığı çayı sabah namazından çıkan köylüye ikram ettiğini dile getiren Nazife Kavak, "Sabah namazı ile kahvehaneye geliyorum ve son müşteri kalana kadar eşime yardımcı oluyorum. Böylelikle hem eşime hem de aile bütçesine katkı sağlamış oluyorum" dedi.
 
Köyün erkekleri ise ilk zamanlarda bu durumu yadırgadıklarını daha sonra alıştıklarını belirterek, "Nazife ablamızla kardeş gibiyiz. Kahvehane kültürünü tamamen değiştirdi. Kendisinden memnunuz" diye konuştular.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386