banner154

HAYVANLAR İÇİN CEPTEN YARDIM İSTEDİ

Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Toros köyünde yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Yolların kapalı olduğu ve elektriklerin kesildiği köyde kalan bir vatandaş hayvanları için yetkililerden yardım istedi.

HAYVANLAR İÇİN CEPTEN YARDIM İSTEDİ
Kendisine ancak cep telefonuyla ulaşılan koyun yetiştiricisi Recep Dikmen, suların donduğunu, susuzluk çeken hayvanlarının ölmeye başladığını söyledi. Dikmen, "Su içmeyen koyunun memesine süt inmiyor. Dolayısıyla süt içemeyen kuzular ise telef oluyor. 2 koyun, 15 kuzum telef oldu. Hava sıcaklığı gündüz 3 derece, gece -10 dereceye kadar iniyor. Elektrikler kesik. Traktör aküsüyle telefonumu şarj ediyorum. İnsanlarla tek bağlantım telefonum" diye konuştu.
 
Dikmen, 2,60 santimetre yüksekliğindeki ağılın tamamen karla kaplı olduğunu, ancak yağan yağmurla karın bir miktar erimesinin kendisini umutlandırdığını belirtti.
Kapalı köy yolunun son halini gösteren fotoğrafların basın mensupları tarafından çekildiğini ifade eden Dikmen ile hayvan yetiştiriciliği yapan Emin Koşar ise, "Arkadaşım Recep Dikmen ve 350 koyunla birlikte yolu kapalı köyde kaldı. Kendisiyle ancak telefonla görüşebiliyoruz" dedi.
 
Koşar, "Ben yol kapanmadan önce ilçe merkezine gelmiştim. Şimdi köye dönemiyorum. 350 koyunun yem ya da saman sorunu yaşamıyor, en büyük sorun susuzluk. Sular donduğu için koyunlar susuzluk yaşıyor. Kar yediği zamanda hastalanıp ölüyor. Yol kapalı olduğu için zaten ilaçta götüremiyorum" diye konuştu.
Koşar, yolun açılması halinde sorunlarının çözüleceğini kaydetti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386