banner154

FRANSIZLAR MERSİN’DE

Fransa'dan 4 ay önce 'Dünyada Barış' sloganıyla yola çıkan Fransızlar Mersin'in Tarsus ilçesine ulaştılar.

FRANSIZLAR MERSİN’DE
Kentte bir süre dolaşan barış elçileri Claude Moussier (63) ile Andre Virazels (60), Tarsus Belediyesi Kalite Yönetim Temsilcisi Esin Şener'in konuğu oldu.
Şener'le bir süre sohbet eden barış elçileri, burada çay içerek Türk misafirperverliğinden örnekler gördüler.
Türkleri çok sevdiklerini dile getiren Claude Moussier, yolculuğu boyunca İtalya, Almanya, Arnavutluk, Makedonya ve Yunanistan'ı geçip Türkiye'ye ulaştıklarını söyledi.
İstanbul'a hayran kaldığını belirten Moussier, Mısır'da barış ve insanlık için dua ettikten sonra ülkelerine döneceklerini söyledi.
Türkiye'ye 25 yıl önce geldiğini de vurgulayan Moussier, Türkiye'nin çok güzelleştiğini ve geliştiğini söyledi.
 
Yolculukları sırasında Türk insanın kendilerine yakın ilgi gösterdiklerin ifade eden barış elçileri amaçlarının dünyada barış hakimiyetini sağlamak olduğunu söylediler.
Fransa Parlamentosu'nda kabul edilen sözde Ermeni soykırımı iddialarının inkarını suç sayan yasa tasarısını Fransa Senatosu'nun da onaylamasına tepki gösteren Moussier, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'in Nisan ayında yapılacak seçimleri düşündüğünü söyledi.
"Tarih tarihte kalmalıdır" diyen Moussier, şunları söyledi: "Türkiye'de gezdiğimiz her yerde bizi çok büyük ilgi gösteriliyor. Tarih tarihte kalmıştır. Tarihle ilgili problemleri ancak tarihçiler bilir. Bu problemlerin ortaya çıkmasının tek nedeni, Sarkozy Nisan ayında yapılacak seçimleri düşündüğü içindir. Biz sadece savaşa karşıyız. Ben parlamentoda olsaydım, kesinlikle hayır oyu kullanırdım. Tekrar ediyorum bizim amacımız barışa katkı sağlamaktadır."
Barış elçileri, Şener'e teşekkür ederek tekrar yola koyuldular.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386