SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?


1987 yılında Mardin’de doğdum. Lise mezunuyum. 17 yıldır Mersin’de yaşıyorum. 20 yaşında Trans Aktaş firmasında iş hayatım başladım. Meslek hayatıma en alt departmandan başladım ve yıllar geçtikçe kendimi geliştirerek şuanda Azem Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatıma devam ediyorum. 


ŞİRKETİNİZİN KURULUŞ HİKAYESİNİ VE HİZMET ALANLARINI ANLATIR MISINIZ?


Aktaş ailesi tarafından kurulan grup şirketlerimiz 1995 yılında faaliyetlerine başladı. 2017 yılında alınan kararla grup bünyesindeki firmaları ayırma kararı aldık ve 2017 yılında Azem Lojistik firmasını kurduk. Azem Lojistik, 20 araçla başladığı iş serüvenine bünyesinde şuanda 60’a yakın araçla devam etmektedir. Avusturya, Almanya, Belçika, Fransa, Polonya gibi Avrupa ülkeleri ile çalışmaktayız. Ağırlıklı olarak yaş sebze meyve, ham madde, çiçek, ilaç gibi ürünler taşımaktayız. Yaptığımız işi her zaman prosedüre uygun, kaliteli ve düzenli yapıyoruz. 
Araç filomuzda bulunan özel dorseler, artı ve eksi çift taraflı ürün taşımacılığı yapabiliyoruz, hizmet sağlama noktasında çok seri olduğumuzu düşünüyorum. Bu da tabi ki deneyim ve tecrübeden kaynaklı oluyor. Bu zamana kadar taşıdığımız tüm ürünleri zamanında teslim ettik. Özellikle yaş meyve sebze grubunda zaman kavramı çok önemlidir. Hassas bir ürün olduğu için ürünleri zamanında müşterilerimize ulaştırmak çok önemli. Tüm araçlarımızda araç takip sistemi mevcut, sorun çözme odaklı bir ekiple çalışıyoruz. Şuanda bünyemizde 15 kişiye istihdam sağlıyoruz. 

7 YILDA ÖNEMLİ ÖLÇÜDE BÜYÜME KAT ETTİNİZ… BUNU NEYE BORÇLUSUNUZ?
Azem Lojistik olarak 2017 yılında faaliyetlerimize başladık. Fakat biz yaklaşık 30 yıldır bu sektörün içerisindeyiz. Aile olarak bu alanda yüksek tecrübeye sahibiz. Burada çalışan her personelime Azem Lojistik’in dürüst ve güvenilir bir firma olduğunu, bu işletmenin temel amacının her zaman insan biriktirmek olduğunu söylüyorum. Çünkü büyüklerimiz de zamanında bizlere aynı öğretiyi verdi. Bu sebeple biz her zaman müşteri memnuniyeti odaklı ilerlediğimiz için portföyümüz çok geniş. Büyümemizdeki en önemli etkenin müşterilerimizin güvenini kazanmak ve kaliteli iş yapmak olduğunu düşünüyorum. 

LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜN EN BÜYÜK SORUNLARI NELERDİR?

Mersin Valisi Pehlivan: "Bu yıl 58 okulumuzun inşaatını tamamlamayı planlıyoruz" Mersin Valisi Pehlivan: "Bu yıl 58 okulumuzun inşaatını tamamlamayı planlıyoruz"

Lojistik sektörü Türkiye’nin kalbi konumdadır. Bunun en açık örneğini pandemide gördük. Pandemi döneminde lojistik sektörü olmasaydı gerek ilaç tedarik edilmesi, gerekse yardım malzemelerinin ulaşması noktasında önemli sıkıntılar yaşanabilirdi. Keza savaşlarda da öyle… Bu noktada lojistik sektörü tüm dünyada en önemli sektörlerin başında geliyor. Bu sebeple lojistik sektörünün önünün açılması için birçok hamleye ihtiyacımız var. Bunların başında şoför vizesi sorunu geliyor. Şoförlerimizin vize işlemleri çok geç sürüyor, bununla ilgili yeni bir düzenleme yapılması gerekiyor. Onun dışında analiz bölümünde araçlarımızın 3-4 güne varan bekleme süreleri oluyor ki bu da sektörün yavaşlamasına ve ürünlerin zamanında teslim edilmesi noktasında önemli sıkıntıları beraberinde getiriyor. 
Bu noktada beklediğimiz düzenleme; Yaş sebze meyve gibi acil teslim edilmesi gereken ürünlerin lojistik işlemlerine öncelik verilmesi gerekiyor. Ayrıca şoför vizelerinin de 2-3 yıla çıkarılması sektörü rahatlatacağını düşünüyorum. Keza devletin Bulgaristan ile bir anlaşma yaparak analiz bölümündeki laboratuvarlarının kapılara getirilmesi ile de büyük bir sorunu çözüme kavuşturmuş olacaklardır. 


 

Editör: Barış Köksal