Yaklaşan genel seçimler öncesi MHP Mersin 1. Sıra Milletvekili Adayı Dr. Levent Uysal, Model Fabrika ve Yenilik Merkezi'ni ziyaret ederek MTOSB Başkanı Sabri Tekli ile bir araya geldi. Özel Şişecam Mesleki ve Anadolu Lisesi robot takımı öğrencilerinin de yer aldığı ziyarette Dr. Uysal öğrencilerle sohbet ederek akabinde Başkan Tekli ile birlikte MTOSB sınırları içerisinde kısa bir inceleme yaptı.

Hatay'da iş yerleri yıkılan esnaf, Mersin'de açılan stantlarla ayakta kalıyor Hatay'da iş yerleri yıkılan esnaf, Mersin'de açılan stantlarla ayakta kalıyor

Ardından İYİ Parti Mersin 2. Sıra Milletvekili Adayı Aydın Enes Seydanlıoğlu ve 11. Sıra Milletvekili Adayı Mehmet Yunus Seven ile bir araya gelen Başkan Tekli, heyete ilk olarak Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni sonra da Model Fabrika ve Yenilik Merkezi'ni gezdirdi.

Gerçekleştirilen ziyarette konuşan MTOSB Başkanı Sabri Tekli, Üniversite-Sanayi işbirliğinin her geçen gün arttığını belirterek, Model Fabrika ve İnovasyon Merkezi'nin bölgede faaliyet gösteren yatırımcılara ciddi bir verim sağladığını söyledi. Tekli, "Ülkemizde üniversite sanayi işbirliği her geçen gün artıyor. Biz gençlerimizden sanayiyi yerinde görerek deneyimlemelerini bekliyoruz. Ülkemizi ileriye taşıyacak olan, sanayimizi geliştirecek, teknolojiye yön verecek olan onlar. Bu bağlamda gençlerimizin kendilerini geliştirmeleri ve sanayi kavramlarını yerinde öğrenmeleri için onlara birçok avantajlar sağlıyoruz. Mersin’de bizim de yönetiminde bulunduğumuz Teknopark özellikle Ar-Ge’ye önem veren firmalarımızın gelişimine büyük katkı sağlıyor. Sanayide Ar-Ge çok önemli. Bir çok firmamız kendi Ar-Ge merkezlerini kurarak ileriye dönük yenilikçi ürünleri pazara kazandırma çabasındalar. Bu anlamda da inovasyonun önemi bir kez daha ön plana çıkıyor. Gelişen teknolojiye ayak uydurabilen, yenilikçi ürünler geliştirebilen, e-ticareti iyi kullanabilen firmalarımız pazar payını arttırıyor. Aynı zamanda inovatif ürünlerini fuarlar aracılığı ile dış pazara taşıyabilen firmalarımız ülkemizin ihracatını arttırarak dış ticaret açığının azalmasına, ülkeye döviz girmesine katkıda bulunuyorlar. Biz tüm bunları firmalarımız için tasarlarken bölgemizde eğitim veren Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz ile kalifiye eleman yetiştirmeye gayret ediyor, Model Fabrika ve İnovasyon Merkezimiz ile de bölgemizde faaliyet gösteren yatırımcılarımıza, beyaz yakalılarımıza verdiğimiz eğitimler ile işletmelerini daha inovatif kullanmalarını sağlıyoruz" ifadelerini kullandı.