Yaz zatürresi olarak bilinen lejyoner hastalığı, tatil sezonun en hareketli olduğu yaz aylarında ölümle sonuçlanabilen ciddi enfeksiyona neden oluyor.

İlk kez 1976 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde , “Pennsylvania American Legion” toplantısı sonrası 180 den fazla kişide solunum yolu enfeksiyonu çıkması üzerine hastalığa neden olan etken tanımlanmış ve hastalık Lejyoner Hastalığı olarak isimlendirilmiş.

Nem ve su içeren ortamlarda yaşayan Legionella pneumophilia bakterisi akciğerde zatürreye sebep olabiliyor.

Temizliği ve kontrolleri yapılmamış klimalardan etrafa yayılan havanın solunması ile hastalık oluşabileceği gibi,  iyi temizlenmemiş Spa ortamları, havuzlar, termal kaplıca ortamlarında havada asılı damlacıkların solunması ile de hastalık oluşabiliyor.

Kuluçka süresi 2 gün ile 8 gün arası değişen lejyoner hastalığında, yakın zamanda otel konaklamalı seyahat öyküsü olanlar ve vücut direnci az olan , sigara içen kişiler risk altında.

Bilinenin aksine bu enfeksiyonda  insandan insana hastalık bulaşmıyor .

Baş ağrısı, ateş yüksekliği, kas ağrısı, halsizlik ilk belirtiler olup bu belirtilere öksürük, balgam, nefes darlığı, ishal ,kusma eklenebiliyor. Erken tanı konulup tedavi başlanmaz ise hastalık ilerliyor ve kişide bilinç bozukluğu gelişebiliyor.

Mersin'de sıcaktan bunalan vatandaşlar soluğu denizde aldı Mersin'de sıcaktan bunalan vatandaşlar soluğu denizde aldı

Lejyoner hastalığı, zatürreye neden olduğu  ve çoğu zaman ishal ile ilişkili olduğu için vücut direnci düşük olan kişiler, kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar ciddi hastalık açısından risk altında.

Solunum yolundan alınan örnekler veya idrar antijen testi ile tanı konularak uygun antibiyotik tedavisine hızlıca başlanması ile klinikte düzelme sağlanıyor, ancak bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde hastalık ilerleyebileceği için hastaneye yatış gerekebiliyor.

Editör: Barış Köksal