Demirkollar Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirkol, Mersin’in hızlı bir büyüme ivmesi içerisinde olduğunu ifade ederek, ‘Kentimiz sosyoekonomik büyüme ivmesini her geçen gün arttırıyor. Kentin her alanında yeni gelişmeler, yenilikçi yatırımlar göze çarpıyor. Hemen hemen tüm sektörlerde geçtiğimiz 10 yıl içerisinde hızlı bir büyüme ivmesi yakaladık. Bu sektörlerin başında ise sanayi geliyor. Mersin son 10 yıl içerisinde belki de geriye dönük uzun yıllar yapılamayan sanayi yatırımları ile gücüne güç kattı. Bunda en önemli etken kentimizin bir liman kenti olması; fakat aynı zamanda Organize Sanayi Bölgelerinin bu kadar hızlı gelişmesi de önemli bir etken’ dedi. 

Mersin'deki PKK operasyonunda 7 kişi tutuklandı Mersin'deki PKK operasyonunda 7 kişi tutuklandı

‘YATIRIMCININ DİKKATİNİ ÇEKEN BİR ŞEHİRİZ’

Navlun maliyetlerinden dolayı çevre illerdeki yatırımcının Mersin’e olan ilgisinin her geçen gün arttığını da kaydeden Halil Demirkol, ‘Mersin son yıllarda liman avantajını çok iyi pazarlayarak yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı. Özellikle kurumsal firmalar Mersin’e yatırımlarına öncelik verdi. Adana, Gaziantep, Osmaniye, Kayseri, Niğde gibi illerden şehrimize yatırımcı ilgisi her geçen gün artıyor. Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nin Mersin Limanı’na ve yapımı devam eden Çukurova Bölgesel Havalimanı’na olan yakın konumu, lojistik açısından bölgemizi ön plana çıkarmakta. 3. Bölge’nin tamamlanarak yatırımcının hizmetine sunulma hızı Türkiye’de örnek alınacak bir çalışmadır. Bununla birlikte çalışmaları süren 4. Bölge ve yer tespiti yapılarak bürokratik işlemleri sürdürülen 5. Bölge’nin faaliyete geçmesi ile birlikte MTOSB çok daha güçlü bir yapıya kavuşacak, yeni yatırım alanları ile birlikte Mersin yeni istihdam ve üretim alanlarına kavuşacaktır’ dedi. 

‘SANAYİCİ KARAMSAR DEĞİL’

Sanayicilerin dünya genelinde yaşanan ekonomik gelişmelerden kendini arındırarak yatırıma odaklandığının da altını çizen Halil Demirkol, ‘Sanayici yeni yatırımlar konusunda kesinlikle karamsarlığa kapılmadan, dünyadaki yenilikçi teknolojileri, fuarları takip ederek yeni yatırımlar yapmak istiyor. Bu da ülke ekonomisine güç veriyor. Sanayicilerimiz ülkemize, kentimize ve en önemlisi kendisine güvendiği sürece yeni yatırımlar gelmeye devam edecektir. Yeni yatırım demek yeni istihdam alanları, yeni üretim ve yeni ihracat rakamları demektir’ dedi.