Konuta Sınırsız Satış Vergisi ile ilgili konuşan Gökşen, vergi formu taslağının haziran ayının ilk haftası TBMM’ye sunulması planlandığını söyledi.  Vergi reformu taslağının haziran ayının il haftası TBMM'ye sunulması planlanıyor
Birden fazla konutu olanlara katlamalı Emlak Vergisi ve tapu harcı yükü getirmeye hazırlandığı belirtildi. Öte yandan konutunu 5’inci yıldan sonra satanlardan da vergi alınmaya başlanması bekleniyor.  Yapılan araştırmada vergi reformu taslağına göre, konut sahipleri ile konutu yatırım aracı olarak kullananların daha fazla vergi ödemelerine yol açacak düzenlemeler planlanıyor. Haziranın ilk haftasında TBMM’ye sunulması planlanan taslağa göre vergi değişiklikleri şöyle olacak:


•    Mevcut düzenlemeye göre, satın alınan konut 5 yıl elde bekletilip 5’inci yıldan sonra satılırsa vergi ödenmiyor. Bu konut ilk 5 yıl içinde satılırsa Maliye, değer artış kazancı üzerinden yüzde 15-40 oranında vergi alıyor. Yeni düzenleme ile 5 yıl istisnasının kaldırılması bekleniyor. Satın alınan evin üzerinden 5-10 hatta 50 yıl da geçse satıldığı gün değer artış kazancı hesaplanıp vergisi alınacak.

Mersin'de 'Büyük Filistin Mitingi' düzenlendi Mersin'de 'Büyük Filistin Mitingi' düzenlendi


•    Taslak düzenleme ile konut alım satımında belediyeden alınan ve gerçek değerin altında kalan rayiç bedel uygulamasının kaldırılacağı ifade ediliyor. Konutların güncel piyasa değeri esas alınacağı, güncel değerlerin de ekspertiz raporlarıyla belirleneceği belirtiliyor.


•    Taslak düzenlemeyle birden fazla evi olanların ikinci, üçüncü ve diğer evlerinden daha yüksek oranlarda Emlak Vergisi alınması da öngörülüyor.

Editör: Barış Köksal