Çocuklar, 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali'nde buluşacak Çocuklar, 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali'nde buluşacak

Tarsus Emekli Evi’nde gerçekleştirilen seminerde, Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Diyetisyen Gaye Saban ‘Yaşlılıkta beslenme”, Uzman Klinik Psikolog Gizem Özkan ise ‘Yaşlılık psikolojisi nedir?' konusunda yaş almış vatandaşları bilgilendirdi. Sunumların sonunda uzmanlar yaş almış yurttaşların sorularını da yanıtladı.
“4 gün boyunca verimli bir seminer geçirdik”
Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığında görevli Diyetisyen Gaye Saban, 4 gün süren bilgilendirme seminerlerinin son etabının Tarsus’ta gerçekleştiğini söyleyerek, “Bunun öncesinde Mezitli, Yenişehir ve Toroslar Emekli Evi’nde seminerlerimizi verdik. Bahsettiğimiz konular, yaşlılıkta beslenme ve yaşlılık psikolojisi ile ilgiliydi. Bireyler yaşlandıkça ihtiyaçlarını, beslenme biçimleri, metabolizmaları, kronik hastalıklara yatkınlıkları değişime uğruyor. Biz de bu noktada, yaşlılarımıza yardımcı olabileceğimiz konular üzerinde durduk” dedi. Katılımcıların sorularına da yanıt verdiklerini kaydeden Saban, “Belediyemizin bu konuda birçok hizmeti var. Diyetisyen, psikolog, fizyoterapist olarak hizmet veriyoruz” şeklinde konuştu.
“Yaş almış vatandaşlarımızdan geri dönüşler çok iyiydi”
Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığında görev yapan Uzman Klinik Psikolog Gizem Özkan da, “Emekli evlerinde yaşlılık psikolojisi üzerine konuştuk. Amacımız, onların hayatında bir farkındalık oluşturmaktı. Çünkü yaş aldıkça insanlar olumlu düşüncelerden çok olumsuz düşüncelere daha çok dayanıyorlar. O yüzden bu düşünceleri ‘Nasıl olumluya çevirebiliriz? Hayata pozitif bakma ve stresle baş etme’ gibi konulara değindik. Bu noktada yaş almış vatandaşlarımızdan geri dönüşler de çok iyiydi” ifadelerini kullandı.
Emekli Evi üyeleri, verilen hizmetlerden memnun
Tarsus Emekli Evi üyelerinden Hasan Yunus, hizmetlerden çok memnun olduğunu belirterek, “Emekli evinde yapılan hizmetler iyi. Değişik zamanlarda farklı branşlardan doktorlar geliyor ve bizi bilgilendiriyorlar. Biz de faydalanmaya çalışıyoruz. Sosyal aktivite kapsamında gezilerimiz oluyor. O açıdan da memnunuz” dedi.
Tarsus Emekli Evi’nin ilk üyeleri arasında yer alan ve sağlıkla ilgili bilgilendirme toplantılarının çok faydalı olduğunu vurgulayan Hasan Şimşek ise, “Çok yürümekten dolayı zayıflamıştım. Buraya gelen doktor, yürüyüşü azaltmamı söyledi ve çok faydasını gördüm. Bizim gibi herkes gelsin. Ben buraya her gün gelirim” diye konuştu.

Editör: Barış Köksal