Dünya genelinde yaşanan Covid-19 pandemisi ülkemizi de birçok yönden olumsuz etkilemiştir. Covid-19 ile mücadelede en büyük etkenlerden biri ise hijyen ve sağlıklı beslenmedir. Bağışıklığımızı güçlendirmek, Covid-19 pandemisi ile mücadelenin ilk adımıdır.

Peki bağışıklığımızı nasıl güçlendireceğiz? 

Bağışıklığımızı güçlendirmek için ilk olarak sadece zayıflama adına yapılan sağlıksız ve şok diyetlerden uzak durmamız gerektiğini belirtmek isterim. Bunun yerine bütün besin gruplarından ihtiyacımız kadar olanı tüketip herhangi bir besin grubunu kısmadan beslenmemizi sürdürelim. Bu tip sağlıklı beslenme şekli, sağlıklı tabak modeli ile de okullarda ve halk sağlığı merkezlerinde yapılan eğitimlerde yer almaktadır. Bütün besin gruplarından ihtiyacımız kadarını tükettiğimizde bağışıklığımızı güçlendirmiş oluruz. Bu dönemde meyve tüketimimiz de önemlidir. Her gün 2-3 porsiyon tüketmeye özen gösterelim. Buna ek olarak günlük su tüketimimizi en az 2.5 lt. olacak şekilde ayarlamalıyız. Bu dönemde bağışıklık güçlendirmek için tavsiyem, ek yapay gıdalar yerine doğal meyveleri tüketip, propolis, zerdeçal, zencefil gibi doğal bağışıklık güçlendiricileri tüketmeniz yönündedir. Ancak özel durumları, alerjileri olanlar, sistemik hastalıkları olanların hekimlerine danışıp o şekilde tüketmelerinde fayda var. Ancak herhangi bir vitamin-mineral eksikliği olanlar ise hekim kontrolünde kendi hekimlerinin tükettiği takviyeleri alabilir. Böyle bir durumda uzmanlara danışmadan bilinçsiz bir şekilde herhangi bir takviye almamakta fayda var.
 
Karantina günlerinde evde nasıl formda kalalım?

Bu soru bu dönemde en çok karşılaştığımız sorulardan biridir. Karantina döneminde birçok insan kilo artışı konusunda şikayetçi. Bu artışı kontrollü hale getirmek de bizim elimizdedir. İlk olarak hamur işlerinden, kızartmalardan, şerbetli tatlılardan ve ağır yemeklerden uzak duralım. Her şeyden önce düzenli ve sağlıklı beslenelim. Evde elimizden geldiğince fiziksel aktivitemizi artırmaya çalışalım.