Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren AK Parti Mersin İl Başkanı Adem Aldemir, “Burada sizlerle birlikte olmaktan ziyadesiyle mutluyuz. MERYAD, Mersin için çok önemli bir STK’mız. Mersin’de STK’larımızla istişare ederek şehirle ilgili kararları veriyoruz hükümet olarak. Depremde de STK’ların son derece önem arz ettiğini bir kez daha görmüş olduk. Allah razı olsun, deprem bölgelerine o süreçte de çok büyük destek verdiniz. Ben bundan dolayı bir kez daha MERYAD’a teşekkür etmek istiyorum. Çok kıymetli iş insanlarımız burada. Şehrimizin inşallah bundan sonraki süreçte de daha da ilerlemesi için gayret etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Mersin’in son 10 yılda büyük bir sıçrayış içerisinde olduğuna dikkat çeken Aldemir, mevcut hükümet tarafından kentte yapılan Gençlik Merkezi, Engelsiz Yaşam Merkezi, Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Taşucu-Çeşmeli Otoyolu, Çukurova Bölgesel Havalimanı gibi projelere dair detayları paylaştı.

 Mersin Yatırımcı İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Doğmuş da gerek yerel yönetimler gerekse de merkezi hükümetin yaptığı çalışmalarla daima ilgili olduklarını belirterek, “Mersin’de son yıllarda çok fazla çalışma yapıldı. Mersin’e 8 baraj ve 13 gölet yapılarak su sorunu büyük oranda çözüldü. Sulama ve isale hatları sorunu da çözüldüğü taktirde Mersin’de sulama sorunu tamamen çözülecek. Anamur yolunda Mersin tarafında kalan 16 km’lik bir kısım var. O da ihale edildi. Firma çalışmalara başladı. Hızlı tren çalışmaları çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın da açılmasının ardından uluslararası uçuşlar gerçekleştirecek. Merkezi hükümet bütçesi ile yapılan projeler hızlı bir şekilde ilerliyor. Mut-Karaman Yolu’nda da hızlı bir şekilde çalışmalar sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Bölgeye olan yatırımların sürdüğünü belirterek, Ana Konteyner Aktarma Limanı projesine değinen Başkan Doğmuş,  “Ana Konteyner Aktarma Limanı ile ilgili girişimlerimiz var. Önceki Bakanımızı ziyaret ettik, yatırımcı vurgusu yaptı. Mersin Limanı Gelişleme Projesi’nden sonraki süreçte, Ana Konteyner Aktarma Limanı projesinin adı ‘Doğu Akdeniz’ olarak değişti. Ancak tüm yatırımlar bölgemizde devam ediyor. Önümüzdeki süreçte de bu yatırımların devam etmesi için hep birlikte hareket etmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

MERYAD olarak “Endüstri Bölgeleri” projesini hazırladıklarını belirten Başkan Doğmuş, “Mersin’de 9 tane OSB’miz var. Yani merkezdeki 4, Tarsus’ta 2, Erdemli, Silifke ve Mut’taki OSB’lerimiz olmak üzere 9 adet OSB’mizin genişleme alanlarıyla birlikte alanı toplam 2.115 hektar. Bizim sunduğumuz ve sayın bakanımızın seçim beyannamesinde yer verdiği ‘Endüstri Bölgeleri Projesi’nin toplam alanı ise 3.900 hektar. Proje’nin altyapı ve saha çalışmalarını yaparak bakanlığa sunduk. Kullanılabilir tarım alanlarına hiç girmeden sanayi bölgeleri oluşturmak zorundayız. Tarsus’un doğusunda belirlediğimiz alan da, böyle bir alan” dedi.

Başkan Coşkun Doğmuş, deniz ülkesi olan Türkiye'yi ve denizcilik kültürünü, turizm kenti olan Mersin ve çevresini, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak amacıyla MERYAD tarafından hayata geçirilecek olan "Mavi Ekonomi" projesi hakkında da bilgi verdi.

Bilişim Köyü Projesi’ne de değinen Başkan Doğmuş, Mersin Valiliği, MERYAD ve Maliye Bakanlığı Teknoloji Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, merkezde Bilişim Köyü kuracaklarını belirterek, daha sonraki süreçte projeyi ilçelerde de yaygınlaştıracaklarına dikkat çekti.

Mersin'de hastalar üzerinden menfaat iddiası: 2'si doktor 3 gözaltı Mersin'de hastalar üzerinden menfaat iddiası: 2'si doktor 3 gözaltı

Birlik ve beraberlikten yana bir tavır içerisinde olduklarına vurgu yaparak konuşmasını tamamlayan Başkan Doğmuş, “Birlik ve beraberlik olduktan sonra Mersin’in çözülemeyecek bir sorunu yok.” dedi.