İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, 14 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerini "darbe girişimi" olarak nitelendirmişti. Gündem yaratan sözleri, bugün katıldığı canlı yayında Soylu'ya yeniden soruldu.

Asgari ücret temmuzda ne kadar olacak? İşte konuşulan son rakam Asgari ücret temmuzda ne kadar olacak? İşte konuşulan son rakam

"Eğer muhalefet kazanırsa siz 'Darbe oldu' şeklinde mi değerlendireceksiniz?" sorusuna yanıt veren Soylu, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye seçimlerini hep esenlikle yapmıştır. İfade ettiğimiz açık ve nettir 15 Temmuz'u başaramayanlar ondan önceki süreli darbeleri, 6-8 Ekim olayları... Amerikan mahreçli bir kalkışmadır. Bu seçimlerde Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı manzarayı anlatmak bizim sorumluluğumuzdur. 'Apo ile Selo'ya özgürlük vereceğim.' diyor. Benim bunu anlatmamda ne beis var?

Bakan Soylu'ya canlı yayında soruldu: Muhalefet kazanırsa ''Darbe oldu'' şeklinde mi değerlendireceksiniz?

Ben Amerika'nın seçimlerine müdahale ediyor muyum? Ortaklıkları ifşa olmuştur, biz bunu açığa çıkardık. Bu ifşa 15 Temmuz'a kadar gitmiştir. 15 Temmuz darbesinde yapamadıklarını burada yapmak istiyorlar. Ben söylemiyorum zaten bunu burada Biden söylüyor."

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı'nı ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, "15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi, halkın sokağa dökülmesi karşısında başarısız oldu. 15 Temmuz onların fiili darbe girişimiydi. 14 Mayıs da siyasi darbe girişimleridir. Bu kadar açık ve nettir. 14 Mayıs 2023, Batı'nın siyasi darbe girişimidir. Türkiye'yi tasfiye etmeye yönelik hazırlıkların 14 Mayıs'ta her birini bir araya getirerek oluşturulabilecek darbe girişimidir. Bunu ben söylemedim. Bunu bugün Amerika'nın başındaki zat yıllar önce söyledi. Yıllar önce denedikleri bütün yöntemler berhava olunca (boşa çıkınca) ancak böyle bir yöntemle Türkiye'yi ele geçirebileceklerini ifade ettiler" demişti.