Konuyla ilgili uzun yıllar futbol kulüpleri yöneticiliği yapan, spor hukuku uzmanı Av. Murat Altındere’nin görüşlerine başvurduk. Av. Altındere, söz konusu yaşanan haksız saldırıyı esefle kınadığını, hiçbir şart ve sebebin böyle bir saldırıyı meşrulaştıramayacağını, toplumun her kesimince amasız ve fakatsız bu saldırının lanetlenmesi ve gerekli yaptırımların uygulanması gerektiğini belirtti. Ayrıca hukuki sürecin olağan bir şekilde tutuklama kararıyla sonuçlanmasının beklenen ve hukuka uygun bir durum olduğunu sözlerine ekledi.

Hukuki sürecin ve devamında hukuki yaptırımın ne olacağı sorumuz konusunda ise Av. Altındere verdiği cevapta; “Söz konusu saldırı hem 6222 sayılı Sporda Şiddet Ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un 17/1. maddesi hem de Türk Ceza Kanununun 86. Ve 87. Maddeleri kapsamında soruşturma yürütülecektir. İlgili maddelere göre Türk Ceza Kanunu 86. maddesi Kasten Yaralama suçuna ilişkin olup 87. Maddesi de nitelikli hallerine ilişkindir. Yaşanan saldırı olayında Hakem MELER nitelikli bir şekilde ağır yaralanmış olup ayrıca kamu görevlisi sıfatı olması nedeniyle de verilecek cezanın artırılması yönünde ağırlaştırıcı haller uygulanacaktır. Ayrıca yine 6222 Sporda Şiddet Ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un 17/1. Maddesinde de ceza artırımı bulunmaktadır.” dedi. Ayrıca Av. Altındere, tutuklamanın geçici bir tedbir olduğunu, kamuoyunda infial yaratan bu olay sebebiyle tutuklanmanın gerçekleştirildiğinin hukuka uygun olduğunu söyledi. 

Arslanköy'de kurtuluş coşkusu fener alayı ile yaşandı Arslanköy'de kurtuluş coşkusu fener alayı ile yaşandı

Av. Altındere sözlerini; “Umarım bu şekilde saldırılar devam etmez, ülkemizin imajı bu saldırılar sebebiyle zedenlendi, bu saldırılar tarafsız olma yükümlülüğü bulunan hakemler üzerinde de baskı oluşturur, barış ve kardeşlik temelli olan futbola şiddet ve kan bulaşması kabul edilemez bir şey bu tarz fiillere bundan sonra hiç kimsenin başvurmamalı” şeklinde bitirdi.