Ogün Samast yıllar sonra ilk kez görüntülendi Ogün Samast yıllar sonra ilk kez görüntülendi

14 Mayıs'ta gerçekleştirilen 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 49.52 oyuna karşılık, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44.88 oy aldı. İlk turda hiçbir adayın yüzde 50'yi geçememesi ile birlikte Türkiye, 28 Mayıs'ta 2. tur için yeniden sandığa gidecek.

2. tur seçimleri için partiler saha çalışmalarına devam ederken, iki tarafın da çekindiği birer husus var. Millet İttifakı cephesinde ilk tur seçimlerinden istediği sonucu alamayan kitlenin heyecansız oluşu ve "Nasıl olsa kaybettik" diyerek ikinci turdan umudu kesmesi, en büyük sorun olarak göze çarpıyor.

Başta Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere ittifak içerisindeki bütün liderler kendisine oy veren kitlenin ilk turdaki o heyecanının ikinci tura da yansıması için büyük uğraş veriyor. İttifaktaki isimler açıklamalarında sık sık 2. tur için "Sandığa gidin" çağrısı yapıyor.

Cumhur İttifakı cephesinde ise göze çarpan en büyük dezavantaj rehavet... Teşkilatların aradaki 5 puanlık farkı da göz önünde bulundurarak "İkinci turda seçimi rahat bir şekilde kazanırız" şeklinde bir düşünceye kapılıp ipleri gevşetmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan için büyük bir sıkıntı ortaya çıkartabilir.

Katıldığı bir programda konuyla ilgili uyarılarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seçim günü sonuçlar belli olana kadar sandıklara sıkı sıkıya sahip çıkmamız gerekiyor. Rehavet olmaz. Zaten birinci turda kazandık... Aman ha. Zafer sarhoşluğu içinde yola devam edemeyiz. Çok çalışacağız. Gerilimden medet uman fitnecilere inat sandıkları 85 milyon ile bayram yerine çevireceğiz" ifadelerine yer verdi.