banner154

Alerji ve Astım Hastalarında Covid-19 Aşısı

Ülkemizde Coronavac (İnaktif) aşısına alternatif olarak  Biontech (mRNA) aşısı uygulanmaya başlayınca alerjik hastalığı ve astımı olan kişiler aşı yaptırma konusunda tedirginlik yaşamaya başladı.

Genel olarak yapılan aşılara bağlı ağır alerjik reaksiyonlar nadir olup,  1 milyonda 1 olarak bildirilmiştir.

Aşılara karşı gelişen alerjik reaksiyonlar, aşının içinde bulunan katkı maddelerinden Polietilen glikol (PEG) ve Polisorbat 80 ile ilişkilendirilmiştir.

Astım ve allerjik rinite dair özel bir risk bulunmamaktadır. Ancak aşı uygulaması sırasında astımın kontrol altında olması gerekir.

Polen alerjisi, akar alerjisi, kedi epiteli alerjisi, köpek epiteli alerjisi,  besin allerjisi, arı allerjisi,  küf allerjisi olanlar aşı olabilirler.

 COVID-19 aşılarında yumurta bazlı içerik olmadığından yumurta alerjisi olan hastalar için özel bir risk bulunmamaktadır.

Ürtiker ve herediter anjioödem tanısı olan hastalar için de özel bir risk bildirilmemiştir.

Belirli bir grup ilaca alerjisi olanlar , geçmişte ilaçlarla ağır alerjik reaksiyon geçirmemiş olan kişiler ile alerjen immünoterapi yapılanlar ve biyolojik ajan kullanan astımı kontrol altında olan hastalar aşı olabilirler.

Aşı sonrası bekleme süresi 15-30 dakika olmalıdır.

Alerji etkeninin bilinmediği veya birden fazla farklı grup ilaca erken alerjik reaksiyon öyküsü olan kişilerde  Polietilen glikol (PEG) alerjisi olabilir. Bu durum özellikle mRNA aşısı yapılacaksa dikkate alınmalı ve uzman görüşüne başvurulmalıdır .

Daha önce herhangi bir aşı ya da monoklonal antikor ile alerjik şok (anafilaksi) öyküsü olan kişiler ve mast hücre hastalığı (sistemik mastositoz) tanısı olan kişilerin  Covid-19 aşı kararı için uzman görüşüne başvurması gerekir.

Coronavac  ve m-RNA Covid-19 aşıları uygulaması sonrasında , aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik en sık bildirilen lokal yan etkiler olup,  baş ağrısı, ateş, kas ve eklem ağrısı, ishal, titreme, kusma gibi hafif ancak sık yan etkiler de görülebilmektedir.

Aşı sonrası alerjik reaksiyon ve anaflaksinin nadiren geliştiği bildirilmiş olsa da , tüm aşılarda olduğu gibi Covid-19  aşılarının da  güvenli enjeksiyon ortamında yapılması gereklidir.

YORUM EKLE

banner366

banner370

banner357