Dt. Beyza Taşdemir, ağız bakımlarının yaşam boyunca doğru şekilde uygulanması gerektiğini söyleyerek , "Dişlerimizin yaşam boyu belli işlevleri bulunmaktadır. Bunlar, yaşantımızın daha kolay bir şekilde sürmesine katkıda bulunmaktadır. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için beden sağlığımızın yanı sıra diş sağlığımıza da gerekli özeni göstermeliyiz.

Kişisel bakımın önemli adımlarından biri olan ağız bakımı: Beslenme, konuşma, estetik ve sosyal açıdan yaşantımızın önemli bir parçasıdır.

Yetişkinlik döneminde sağlıklı dişlere sahip olmak için doğru ağız ve diş bakımı ilkelerinin çocukluk döneminden başlamak üzere yaşam boyunca uygulanması ile diş sağlığının korunması ve diş kayıplarının önlenmesi mümkündür. 

Peki bu bakımı nasıl sağlayabiliriz?


- Yumuşak kıllı bir diş fırçası tercih etmeliyiz. (Sert fırçanın yanlış kullanımı diş yüzeylerinde aşınmalara ve diş eti çekilmelerine neden olacaktır.)
- Dişlerimiz günde en az 2 kere 2 şer dakika dairesel hareketlerle fırçalanmalı, fırçalamaya arka dişlerinden başlayıp ön dişlere doğru devam edilmeli. (Dairesel hareketin temel sebebi fırça kıllarının diş etlerimize de temasını sağlamaktır.)
- Diş fırçalama esnasında her bir dişimizin tüm yüzeylerini etkin fırçaladığımızdan emin olmalıyız. (Genellikle ön dişlerimizin arka yüzeylerine fırçamız temas etmez, fırçamızı dik tutarak arka yüzeyleri de temizlemeliyiz.)
- Diş fırçası ya da dil temizleyiciler yardımıyla fırçalama esnasında dil temizliğimizi de yapmayı ihmal etmemeliyiz. (Bakteri tutulumunun en sık oluştuğu bölgelerden biridir.)
- Plaklar ve diş taşı oluşumunu engellemek için fırçalama sonrasında diş aralarında kalan artık maddeleri diş ipi yardımıyla temizlemeliyiz.(Diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde diş ipi yardımıyla etkin bir temizlik sağlayabiliriz.)
- Şekerli gıda tüketmini minimum tutmaya özen göstermeliyiz. Şekerler ve asitli içecekler çürük oluşumuna en çok sebep olan gıdaların başında gelmektedir
- Dişlerde lekelenmeye sebep olan aşırı çay, kahve, sigara tüketiminden kaçınmak daha faydalı olacaktır. Bunların her biri aslında basit ancak son derece etkili önlemlerdir." dedi. 

Aşırı sıcaklardan kaçan tatilcilerin yerini gurbetçilerin doldurması bekleniyor Aşırı sıcaklardan kaçan tatilcilerin yerini gurbetçilerin doldurması bekleniyor

Dt. Akar Doğan'da , ağız ve diş sağlığı eğitiminin çocukluktan başlaması gerektiğine dikkat çekerek, "Çocukluk döneminde süt dişler, yerine gelecek olan daimi dişler için rehber görevi görmektedir. Erken süt dişi kayıplarının çapraşıklıklara sebep olacağı gibi büyük çürüklere bağlı enfeksiyonlar da yerine gelecek olan daimi dişelere zarar vermektedir.  Ebeveynler ve diş hekimleri tarafından doğru ağız ve diş bakımı eğitimi verilmesi ve bu alışkanlığın kazandırılması, çocuğun yetişkinlik döneminde sağlıklı dişlere sahip olabilmesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle eğer siz de sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız ağız bakımınıza gerekli özeni göstermeli, 6 ayda bir diş hekimi muayenesini olmayı alışkanlık haline getirmelisiniz" ifadelerini kullandı.
 

Editör: Barış Köksal