banner154

Müteahhitlerin ‘sigorta’ uyanıklığı

YAKLAŞIK 300 KADININ İNŞAATLARDA 'SIVACI' OLARAK ÇALIŞTIĞI BELİRLENDİ

Müteahhitlerin ‘sigorta’ uyanıklığı
Adana'da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü'nce kent genelindeki inşaatlar mercek altına alındı. Yapılan incelemede inşaatlarda yaklaşık 300 kadının 'sıvacı' olarak sigortalandığı tespit edilirken, kimi müteahhitlerin yeşil kartının iptal olmamasını isteyen işçinin yerine oğlunu, kızını ya da eşini sigortalandırdığı ortaya çıktı.
SGK Adana İl Müdürü Muhammed Gerçek, Adana'daki müteahhitlik hizmetlerini mercek altına aldıklarını belirterek, yapılan çalışmaları incelediklerini ve bu kapsamda da kent genelinde yaklaşık 300 'kadın sıvacı'nın inşaatlarda çalıştırıldığı ve sigortalandığı bilgisini edindiklerini söyledi. Bu durumun kendilerine ilginç geldiğini dile getiren Gerçek, "Siz hiç inşaatlarda çalışan kadın sıvacı gördünüz mü? Açıkçası bu durum bizi şüphelendirdi. Söz konusu kadın işçilerin, TC kimlik numaralarından yola çıkarak kendileriyle ilgili kapsamlı bir araştırma yaptık. Bu kadınlarımızın kimin akrabası olduğunu belirlemeye çalıştık. Müteahhittin mi, yoksa o müteahhittin yanında çalışan muhasebecinin mi diye" dedi.
 
Konuyla ilgili olarak ilgili müteahhitleri uyardıklarını ve yapılanın yanlış olduğunu onlara göstermeye çalıştıklarını belirten Gerçek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ortada ceza kesme durumu var. Kayıt dışı işçi çalıştırılması nedeniyle konunun savcılığa intikal etmesi var. Geriye dönük maaşların, almışsa emekli maaşlarının iptal edilmesi var. Sağlık hizmeti alınmışsa bunların tahsili var. Ama biz ne yaptık? Müteahhitti arayıp, 'Bakın bu sizin akrabanız ve kendisini inşaatta çalışıyor gösteriyorsunuz. Bunu yapmayın, biz gelmeyelim oraya' dedik. Yapılan bu görüşmelerin ardından 300 rakamı bir anda 50'ye kadar geriledi. Bu rakamın önümüzdeki günlerde makul seviyeye
düşmesini bekliyoruz."
 
"MÜTEAHHİTLER OĞLU, KIZI YA DA EŞİNİ SİGORTALI GÖSTERİYOR"
'Asgari işçilik' adı altında bir inceleme yöntemleri olduğunu ifade eden Gerçek, bir inşaatla ilgili hazırlanan ruhsatta yer alan bilgilerden yola çıkarak, söz konusu binayı inşa eden müteahhittin ne kadar prim ödemesi yapması gerektiğini hesapladıklarını dile getirdi. Müteahhitlik hizmeti verenlerin yanında çalışan işçilerin sırf yeşil kartlarının iptal olmaması için çalışıyor gösterilmek istemediğini, bunu da işverene yansıttığını ifade eden Gerçek, "Müteahhit ne yapıyor? Çalışan işçinin yerine oğlunu, kızını ya da eşini sigortalı olarak gösteriyor. Sorun da buradan kaynaklanıyor. İşte bizde burada, olmaması gereken bir durumun önüne geçerek, kayıt dışılığı engellemeye çalışıyoruz" diye konuştu.
 
Gerçek, aynı çalışmanın kent genelindeki ticari araçlarla ilgili olarak da hayata geçirildiğini söyledi. Bugün Adana genelinde 'T', 'J', 'M' ve 'S' plakaya sahip bin 54 adet minibüs, 881 taksi ve 500 de midibüs olduğu bilgisini veren Gerçek, söz konusu araçlarla ilgili ciddi bir çalışma ortaya koyduklarını vurguladı. Gerçek, söz konusu araçlarda çalışanların önemli bir bölümünün sigortasız çalıştırıldığını tespit ettiklerini ifade ederek, belirtilen plakalara sahip olan araçlarla ilgili kesilen trafik cezalarını vergi daireleri aracılığıyla talep ettiklerini anlattı.
 
2010 yılından 2011 yılının başına kadar olan süreçte kesilen toplam 21 bin adet trafik cezasını incelediklerini kaydeden Gerçek, "Bu cezaları, 'kayıtdışı' olarak değerlendirmemiz halinde yaklaşık 100 milyon TL'lik bir ceza kesmemiz gerekiyor. Ancak, kurum olarak insanları mağdur etmek istemediğimiz gibi birilerinin de sigortasız çalıştırılarak, haklarının mağdur edilmesine de asla izin vermeyiz" dedi.
 
"KAYIT DIŞI ÇALIŞANLARIN YÜZDE 80'İ KAYIT ALTINA ALINDI"
İlgili meslek odalarıyla ortaya konulan ortak çalışmalar sonucunda 'kayıt dışı' çalışan ticari araçların yüzde 80'lik bir bölümünün kayıt altına alındığını açıklayan Gerçek, şu anda Adana genelinde bin 54 adet dolmuşta kayıt dışı çalışıldığının tespit edildiğini, bunun da yaklaşık 800'ünün kayıt altına alındığını belirtti. Kayıt dışılığı tespit edilen araçlar için kesilen her bir trafik cezası için 5 bin 500 TL'lik ceza gönderildiğinin altını çizen Gerçek, korsan taksilerle ilgili de gerekli çalışmaların meslek odalarıyla birlikte yürütüleceğini sözlerine ekledi.

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386