banner154

DP: BASINA TAM YIPRANMA HAKKI VERİLSİN

Demokrat Parti (DP) Adana İl Başkanı Fatih Köylü, basın mensuplarının çok zor şartlarda görev yaptığını belirterek, kaldırılan yıpranma payı hakkının tam olarak yeniden geri verilmesi gerektiğini belirtti.

DP: BASINA TAM YIPRANMA HAKKI VERİLSİN
Fatih Köylü, basın çalışanlarının olumsuz şartlara rağmen halkı bilgilendirme görevini olağanüstü fedakarlıklarla yerine getirirken 2008 yılında yapılan bir düzenlemeyle yıpranma payı elinden alınarak büyük bir haksızlığa uğradığını söyledi.
 
Deprem ve sel baskını gibi afetlerde, savaşlarda bile basın mensuplarının canları pahasına görev yaptıklarını hatırlatan Köylü, geçmişte diğer bazı iş kollarına göre eksik uygulanan yıpranma payının ellerinden alınmasının basın çalışanlarının yediği en büyük darbelerden biri olduğunu ifade etti.
 
AK Parti Hükümetini, basın çalışanlarına yıpranma hakkını yeniden verecek düzenlemeyi zaman geçirmeden Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirmeye ve hayata geçirmeye çağıran Fatih Köylü, şöyle konuştu: "Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Güvenlik yasalarının tartışıldığı şu günlerde hükümete düşen görev basında yıpranma payını yeniden getirerek bir haksızlığın devamını önlemektir. Ancak bu kez basına verilecek yıpranma hakkı tam olmalıdır. Geçmişteki uygulamada başka işkollarında çalışılan sürenin dörtte biri hem sigorta başlangıcını o süre kadar geriye çekmekte, hem sigortalılık süresine eklenmekte. Hem de sigorta primine ilave edilirken basında sadece başlangıç süresini geriye çekme ve sigortalılık süresine ekleme olarak uygulanmış, prime ekleme hakkı verilmemişti. Bu durum bedenen yorucu olmasını yanı sıra fikren de çok yorucu tek meslek olan basında çalışanların mağduriyetine yol açmıştı. Hükümetin getireceği yeni uygulamada basında yıpranma payını sigortalılık süresinin başlangıcını geriye çekme, sigortalılık süresine eklenmenin yanı sıra aynı süre kadar prim ilavesini de öngörmesi basın mensuplarının yıllardır uğradığı haksızlığı ve mağduriyeti giderecek tek yöntemdir."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386