banner154

Aytaç Durak tahliye edildi

27 ARALIK 2011'DE TUTUKLANAN DURAK, İLK DURUŞMADA TAHLİYE OLDU

Aytaç Durak tahliye edildi

İçişleri Bakanlığı'nca Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan ve belediye arsasının satışıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Aytaç Durak, ilk duruşmada tahliye oldu.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden 24 ay önce uzaklaştırılan ve belediye arsasının damadına satışıyla ilgili ihaleye fesat karıştırmak iddiasıyla Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk kez hakim karşısına çıkan Aytaç Durak ile birlikte damadı Bekir Cavcav, eski Büyükşehir Belediyesi Sekreteri Hasan Gülşen ve Durak İnşaat çalışanı Atilla Kuzucu da tahliye edildi. 27 Aralık 2011'de tutuklanan Aytaç Durak, 43 gündür Kürkçüler E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuluyordu.

Aytaç Durak'ın avukatı Nejat Özkuyumcu, yaptığı açıklamada davaya konu olan delillerin büyük bir ölçüde toplandığını belirterek, "Aytaç Durak'ın tutuklanması da zaten tedbir niteliğinde bir karardı. Yapılan son duruşmada da tahliye kararı çıktı. Yıllarca Adana'ya hizmet etmiş birinin daha fazla cezaevinde tutuklu kalması vicdanları sızlatırdı. Mahkemenin kararı doğru bir karar" dedi.

Merkez Sarıçam ilçesine bağlı Menekşe köyünde Seyhan Baraj Gölü manzaralı 13 bin 56 metrekarelik arsanın belediyeye ait 6 bin 528 metrekarelik hissesi 2006'da ihaleyle satışa çıkarılmış, ihaleye giren iki kişiden biri olan Durak'ın damadı Bekir Cavcav, 278 bin lira bedelle söz konusu arsayı satın almıştı. Satışa konu edilen parselin diğer hissedarı Ahmet Nuri Karabaş ise, ihalenin mevzuata aykırı gerçekleştirildiği, önalım hakkının engellenerek mağduriyetine neden olunduğu iddiasıyla yargıya başvurmuştu.

Durak'ın görevden uzaklaştırılmasının ardından İçişleri Bakanlığı müfettişleri bu konuyla ilgili de inceleme yapmış, hazırlanan raporun ardından İçişleri Bakanlığı Aytaç Durak hakkında soruşturma izni vermişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386