Tarsus'ta traktör kazası: Sürücü hayatını kaybetti Tarsus'ta traktör kazası: Sürücü hayatını kaybetti

Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Mut, Gülnar, Erdemli ve Silifke ilçelerinin evsel nitelikli katı atıklarının bertarafının gerçekleştiği Silifke Göksu Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi'nde yapılan çalışmalar sonucu evsel nitelikli atıkların bertarafını sağlayacak ikinci lot hizmet vermeye başladı. Mart ayında atık bertarafına başlayan 77 metre derinliğindeki ikinci lotun 38 bin 293 metrekare alana sahip olduğu belirtilirken, ikinci lot sayesinde tesis 8 yıl daha katı atık depolayıp bertaraf edebilecek.

“Düzenli depolama alanının genişlemesiyle elektrik üretimi daha da arttı”
İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı Sıfır Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü’nde görev yapan Çevre Mühendisi Nursel Cansu Kaya, Silifke Göksu Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi'nin çalışma sistemini anlattı. Tesise günlük yaklaşık 500 ton evsel nitelikli katı atık geldiğini belirten Kaya, “Tesisimizde iki adet lot mevcut. İkinci lotumuz yeni aktif hale getirildi ve ilk atık kabulünü 28 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirdik. İki lot kapasiteli tesisimizden yaklaşık olarak 2 megavat elektrik üretimi sağlanmakta. Lotlar içerisinde atıkların düzenli depolanması sayesinde borulama yöntemiyle metan gazı elde edilerek, biyogaz elektrik üretim tesisimize aktarılıyor. Buradan da mekanik enerji elektrik enerjisine çevrilerek, elektrik üretimi sağlanıyor” dedi.
Kaya, tesiste elde edilen metan gazının atmosfere salınımının engellenerek elektrik enerjisi üretmesinin iklim değişikliğinin ortaya çıkardığı olumsuzlukların azaltılmasında da önemli rol oynadığına değinerek, “Daire başkanlığımızın ortak amaçlarından biri olan iklim değişiklinin olumsuz etkilerinin azaltılması politikasında da tesisimiz önemli bir göreve sahip. Metan gazı, karbondioksitten 28 kat daha fazla sera gazı etkisine sahip. Tesisimiz, metan gazının geri dönüşümüyle, yani elektrik enerjisine çevrimiyle de bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırmada büyük rol oynamaktadır” ifadelerini kullandı.
Yapılan kapasite artırımının önemine de değinen Kaya, “İkinci lotun yapımıyla beraber 8 yıl daha hiçbir sıkıntı çekmeden atık alımına ve atık bertarafına devam edilecek” diye konuştu.

Editör: Barış Köksal