Çukurova Uluslararası Havalimanı açılış için gün sayıyor Çukurova Uluslararası Havalimanı açılış için gün sayıyor

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığının üretici kadın stantlarının yanı sıra, birbirinden farklı ve eğlenceli aktivitelerinde yer aldığı etkinlikte çocuklara da pamuk şeker ve patlamış mısır ikramında bulunuldu. Etkinlik çerçevesinde Büyükşehir Belediyesinin kadının toplumsal alanda görünürlüğünü ve istihdamını artırmak adına hayata geçirdiği projeler anlatıldı. Genel Koordinatörlüğünü Prof. Dr. Ayşe Çalık Ross’un üstlendiği ve Şehit Ertuğrul Ulupınar Kültür Merkezi’nde iki kategoride gerçekleşen etkinliğin ilk kategorisi, ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında Kadın’ temasıyla işlendi. 26 ve 27 Ağustos’ta düzenlenen sempozyum çerçevesinde hem Türkiye’den hem de dünyadan kadın örneklerine yer verilirken, kadının toplumsal hayattaki yeri ve rolleri ele alındı. Sempozyumun ardından yapılan kültürel etkinlikler çerçevesinde ise şairlerle söyleşiler ve Ayko Amatör Tiyatro Topluluğu tarafından gösteri sergilendi.
‘Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında Kadın’ başlıklı sempozyumun açılışında konuşan Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, Gülnar’ın kadının varlığının çok derinden hissedildiği ve her çalışmayla kadına çok önem verilen bir yer olduğunu belirterek, Gülnar halkının Anadolu kadınının tüm özelliklerini ortaya koyduğunu söyledi. Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde kadınlara ve çocuklara yönelik hayata geçirilen projelerden söz eden Dokucu, “Üretici stantları açıyoruz. 6 bin üretici kadınımız var. Bu sayılar gittikçe artıyor çünkü talepler artıyor. Biz kadınlara minik de olsa bir gelir oluşturuyoruz ki ev bütçesine katkıda bulunsunlar. Kadın danışmanlık merkezleri kurduk, kadınlara yönelik doğa gezileri yapıyoruz. Kadın sığınma evimiz var. Kadın ve çocuk kampları organize ediyoruz. Kreşlerimiz var, çocuk atölyeleri açıyoruz, bir tanesi çok yakında Gülnar’a açılacak. Talep olunca çalışmalar çok daha hızlı ilerliyor” dedi.
‘Cumhuriyetin Geleceği: Girişimci Kadınlar’ konulu çalıştay ise 30 Ağustos Çarşamba gününe kadar devam edecek. Çalıştay çerçevesinde ahşap heykel ve resim atölyeleri, şairler buluşması, belgesel gösterimleri ve üretici kadın sunumları gerçekleşecek.
El işi ve nakışların yoğun olduğu üretici kadın stantlarının yanı sıra, Gülnar’da geçtiğimiz yıllarda orman yangınlarında tahribata uğramış kütüklerden yontulan eserler de etkinliğe katılanlardan yoğun ilgi gördü.

Editör: Barış Köksal