banner154

Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar

Doğru bir tercih aynı zamanda iyi bir meslek seçimi demektir.Yanlış tercihin eğitim hayatının 4 yılını , yanlış mesleğin    insan hayatının 40 yılını çaldığı bilinen bir gerçek. Aynı zamanda istemediği mesleği yapan birey işinden zevk alamadığı gibi topluma faydalı olamıyor. Kaybedilen yıllar,sevilmeyen meslekler, maddi sıkıntılar….
             Bilinçli tercih için mutlaka çok iyi araştırma yapılmalıdır. Üniversite ve bölümler  hakkında çok farklı uzman ve meslek sahibi  kişilerden bilgi alınmalıdır. Tercihler bu bilgiler ışığında yapılmalıdır.

1.    Bu yıl ösym  üniversite ve bölümlerle ilgili önemli bir istatistik program hazırlamış bunu tercih yapmadan önce mutlaka inceleyiniz.   http://yokatlas.yok.gov.tr
2.    Tercihte birinci öncelik İSTEK sırasıdır. Daha çok istenen bir yükseköğretim programını daha önce yazınız. 
3.    Tercih yapacağınız bölümlerin puan ve sıralamasına  bu siteden bakabilirsiniz.         http://universitetercihleri.com/ygs-lys-tercih
4.    İstemediğiniz  bölüm  daha yüksek puan olsa da tercih etmeyiniz.
5.    Sonuç belgesini doğru okumak, doğru tercihin ilk ve en önemli koşuludur. Puan türlerine dikkat edilmelidir. Puanlarının ve sıralamanın ne anlama geldiği anlaşılmalıdır. Puan ve sıralama, puan türlerine göre değerlendirilmelidir. Bu konuda çok dikkatli incelemeler yapınız.
6.    Tercihlerde kullanılması gereken temel veri öğrencinin sınav BAŞARI SIRASI olmalıdır.  Çünkü üniversiteler öğrenci alırken puanla değil sıralamaya göre alıyor. Bunun için geçen yılki ÖSYM yerleştirme sonuçlarına bakabilir, tercih robotu kullanabilirsiniz.
7.     İlk tercihlerinizi puanınızdan yüksek, sıralamanızdan  düşük üniversitelerden yana kullanınız. 
8.    Tercih aralığını geniş tutun.  İlk birkaç tercih, aldığınız puanın üstlerinde olabilir. Fakat bu tercihlerin sayısı birkaç taneyi geçmemelidir. Bu tercihlerden sonra ideal tercih sıralaması yapılmalıdır. 70 Bin sıralarında olan biri 60 Binlerden birkaç tercih yapabilir.
9.    Tercih etmek istenilen bölümün alan tablosunda bulunup bulunmadığına bakılmalı, bölümün OBP’li puan türlerindeki (alan içi, alan dışı, ek puanlı) verileri esas alınmalıdır. 
10.    Bölümün öğretim dilini ve süresini, programın özel koşullarının olup olmadığını irdelemeden tercih yapmayın. Üniversitenin vakıf mı, devlet mi olduğu bilinmelidir. Vakıf üniversite ücretleri 10 bin dolardan başlıyor. Burslu ise bursun hangi şartlarda devam ettiğini araştırınız. Yoksa bir iki yıl sonra ayrılmak  zorunda kalabilirsiniz.
11.    Tercih yapacağınız üniversitenin Öğrencilere sunduğu, bireysel gelişim, öğrenci kulüpleri, spor, sanat ve kültürel etkinlikleri neler? Mezunlarının iş bulma olanakları  neler?  Yurt, yemek, kampüs olanakları nasıl?  Hangi şehirde? Kampüsü, kent içinde mi, kent dışında mı? Bazı bölümler ilçelerde eğitim vermektedir.  Araştırarak ve bilerek tercih yapınız.
12.    Türkiye dışında Yurdışı üniversiteler araştırılabilir.  Türkiye’de Vakıf üniversitelerde okuyacak kadar maddi  imkanınız varsa Avrupa – Amerika ve Çin gibi ülkelerde çok daha iyi eğitim alabilirsiniz.

            Tercih Takvimi
               Tercihler 26 Temmuz-2 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacak
               Devlet ünv. Elektronik kayıtlar : 12-16 Ağustos 2016
               Kesin kayıtlar: 15-19 Ağustos yapılacak.      
  
             Kayıt Belgeleri
               Diploma
               Katkı payının (öğrenim ücreti) ödendiği belge
               12 Adet Fotoğraf
                                                                                                                                                       URAL  KAHRAMAN
                                                                                                                                                             EĞİTİMCİ/ YAZAR
YORUM EKLE

banner219

banner140

banner254

banner234

banner256

banner259

banner257

banner232