banner154
banner235

Sürücüler artık tuzağa düşürülmeyecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, birçok sürücüyü, ceza keserek mağdur eden Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'yle ilgili uyarı levhalarının konulacağını söyledi.

Sürücüler artık tuzağa düşürülmeyecek
banner255
Bakan Ağbal: Sürücüleri Tuzağa Düşürmeye Yönelik Bir Anlayış Kabul Edilemez
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Çorum Valisi Necmeddin Kılıç'ı makamında ziyaret etti. Burada basın mensuplarının sorularına cevap veren Bakan Ağbal, kredi kartı alışverişlerindeki taksit düzenlemesi ve TEDES cezalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nin İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın birlikte çalışarak hayata geçirdiği bir sistem olduğunu kaydeden Bakan Ağbal, "Buradaki amaç belediyelerin kent içi trafik akışını sağlayacak şekilde bir inisiyatif alması ve trafik kurallarının uygulanmasına yönelik bir yaptırım olmasıydı. Bu doğru bir projeydi. Belediyeler kendi illerine yatırım yaptılar, elektronik denetim sitemlerini kurdular. Ben bu sistemin yaygınlaşmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Sistem devam edecek.

"UYARI LEVAHALARI OLMASI GEREKİYOR"

Ancak sistemin etkin bir şekilde uygulanabilmesi için sürücülerin bu noktalara gelmeden önce uyarı levhaları ile uyarılması gerekiyor. Tuzak kurulacak şekilde uygulamak doğru ve adaletli bir sistem değil. Sistem üzerinde kesilmiş cezalarda doğru cezalar değil. Sistemle ilgili standartları yeniden belirlenecek. Sürücüleri tuzağa düşürmeye yönelik bir anlayışı asla kabul etmeyiz" dedi.

YENİ STANDARTLAR GETİRİLDİ

Trafik Elektronik Denetleme Sistemleri'nin kurulmasına ilişkin yeni standartların getirildiğini belirten Bakan Ağbal, "Sistemlerdeki kamera aralıklarının belli bir standartlarda olacak. Sistemin olduğu güzergah üzerindeki sürücülerin açıktan uyarıldığı levhalar olacak. Böylece sürücülerde böyle bir denetim sistemi olduğunu bilerek araçlarını kullanacaklar. Buradaki amacımız herkesin trafik kurallarına uygun şekilde araçlarını kullanmaları ve ölümlü trafik kazalarının önüne geçmektir" diye konuştu.

"KESİLMİŞ CEZALARLA İLGİLİ ÇALIŞMA YAPILMALI"

Geçmişte kesilmiş trafik cezalarıyla ilgili de bir çalışma yapılması gerektiğini açıklayan Bakan Ağbal, "Gerekli uyarı levhalarının olmadığı yerlerde, cezaların hakkaniyete uygun olmadığı durumlarla ilgili bir çalışma yapılabilir. Bu konuda kimse tereddüt etmesin, adaletten ve hakkaniyette asla ayrılmayız" dedi.

KREDİ KARTINA TAKSİT DÜZENLEMESİ

Kredi kartına taksit konusunda da açıklamaya yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli koordinasyonunda çalışmaların devam ettiğini söyledi. BDDK ve Kalkınma Bakanlığı'nca çalışmalar yürütüldüğünü kaydeden Bakan Ağbal, tüketim harcamalarında ve kredi hacminde bir yavaşlama söz konusu olduğu için kredi kartı alışverişlerindeki taksit seçeneklerinin yeniden düzenleneceğini ifade etti.

Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla kredi kartındaki düzenlemelere son şeklinin verileceğini ve çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini söyleyen Bakan Ağbal, "Özellikle yerli üretime dayalı ürünlerde taksit sayılarının artırılmasına yönelik bir gayret içerisindeyiz. Bu son derece önemli. Çünkü cari açığı artıracak bir kredi seçeneği düşünmüyoruz" dedi.

Kaynak: Haberler
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner219

banner140

banner254

banner234

banner256

banner259

banner257

banner232

web tasarım