banner154

Petrol Fiyatlarında Yaşanan Artış Pompaya da Yansıyacak

Musul'da yaşanan olaylar ile petrol fiyatlarında yaşanan artışın önümüzdeki haftadan itibaren pompaya da yansıması bekleniyor.

Petrol Fiyatlarında Yaşanan Artış Pompaya da Yansıyacak
Akaryakıt sektörü yeni haftaya benzin ve motorin fiyatını doğrudan etkileyecek iki önemli olayla girecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), akaryakıt dağıtım şirketlerini, bir kez daha ‘Litrede 5-6 kuruşluk fazla var. Fiyatları kırın' yönünde yazılı olarak uyarması bekleniyor. Dolar kuru ve petrolde artışın devam etmesi halinde çarşamba günü akaryakıtta zam gündeme gelebilir.

Ankara enerji yönetimi Musul'da yaşanan olaylar ile petrol fiyatlarını yakın markaja aldı.

FİYATLAR HENÜZ YANSIMADI

Musul'da yaşanan olaylar petrol fiyatlarına henüz yansımadı.

Kaynaklar, 3 Haziran'da Türkiye'nin hesaplamalarında dikkate aldığı brent petrolün varil fiyatının 109 dolar 64 sent olduğuna işaret ederek, "12 Haziran akşam kapanış fiyatı 109 dolar 77 kuruş. Ayın başındaki fiyat göz önüne alındığında yalnızca 13 sentlik bir artış söz konusu" dedi.

Kaynaklar, bu artışın bugün ya da yarın için akaryakıtta yeni bir zammı tetiklemesinin beklenmediğini söyledi.

ÇARŞAMBA ZAM GELEBİLİR

Akaryakıt fiyatlarını, ham petrol ve dolar kuru hareketleri belirliyor. EPDK, Avrupa ülkelerindeki dağıtıcı ve bayi kar marjlarını da dikkate alarak, motorin ve benzinde piyasada uygulanacak en uygun fiyatı hesaplıyor.

Kaynaklar, petrolde küçük bir hareket olduğunu, bir miktar hareketin de kurda görüldüğünü belirterek, "Şu anda bir zam ihtiyacı yok. Gerek petrol, gerekse de kurda artış eğilimi devam ederse Çarşamba günü bir miktar zam gündeme gelebilir" dedi.

GÜNEYE DE SIÇRARSA 125 DOLARI GEÇEBİLİR

Brent ham petrolün varil başına fiyatı eylülden beri ilk kez 113.35 dolar seviyesine çıktı. Analistlerin WSJ Türkiye’ye yaptığı yorumlar şöyle:

Nordea Bank’ın başanalisti Thina Saltvedt: Dünyanın petrol üretiminin yüzde 3.7’sini karşılayan Irak’ın petrol arzında bir kesinti yaşanırsa, petrol fiyatlarını da keskin bir şekilde yukarı çıkış göreceğiz.

PVM Oil Associates’in yönetici direktörü David Hufton: Irak’ın güneyindeki petrol tesisleri bu durumdan etkilenirse varil başına 125 dolar veya üstünü görebilir.

Commerzbank’ın emtia varlıkları analisti Carsten Fritch: Kuzey Irak’taki petrol üretiminin piyasaya kısa bir sürede geri döneceğini hayal etmek zor.

EPDK’DAN YENİ UYARI

EPDK, akaryakıt fiyatlarını yakından izlemeye devam ediyor. EPDK'nın yaptığı hesaplamalara göre benzin ve motorin fiyatları, EPDK'nın öngördüğü düzeyinin belli bir miktar üzerinde seyrediyor. EPDK'nın yaptığı hesaplamalara göre özellikle motorinde 5-6 kuruşluk bir fark oluştu.

EPDK, bu çerçevede fiyatlarla ilgili yeni bir uyarı iç in kolları sıvadı Bir kez daha dağıtım şirketlerini yazılı olarak uyarmaya hazırlanan EPDK, "Fiyatları indirin. Yoksa gereğini Kurum yapar" mesajı verecek. EPDK kaynakları, gelecek hafta yapılacak Kurul toplantısında sektörün yeni bir yazı ile uyarılması konusunun gündeme gelebileceğini belirterek, "Buna göre gereken adım atılır" dedi.

Kaynak: HT
Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2014, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner232