banner154

Dev ihaleyi ilk kazananlar belli oldu

4,5G 800 Mhz İhalesinde, A1'i Vodafone, A2'yi Avea, A3'ü Turkcell Kazandı

Dev ihaleyi ilk  kazananlar belli oldu

4,5G ihalesinde 800 Mhz A1 ihalesini, 390 milyon euroya Vodafone, A2'yi 380 milyon ile Avea, A3'ü ise 372,9 milyon euro ile Turkcell kazandı.

Kamuoyunda 4,5G olarak tabir edilen IMT-Advanced Yetkilendirmesi İhalesi Ankara'da yapılıyor. Teklif zarflarının açılmasının ardından Turkcell, Avea ve Vodefone'un evraklarının tam olduğu görüldü. Netgsm ise teklif vermedi.

800 MHZ İHALESİNİ 3 FİRMA KAZANDI

A1 paketinin satışı için yapılan ihalede Vodafone 390,1 milyon euro ile A1 paketi ihalesini kazandı. A2 paketi 380 milyon euro ile Avea'nın oldu. A3 paketini ise Turkcell 372,9 milyon euro teklif vererek aldı.

20 FREKANS İÇİN SATIŞ

İhalede, 5 frekans bandında, her bir frekans paketi için belirlenen asgari değerler üzerinden 20 frekans için satışlar gerçekleştirilecek. 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bandında 20 ayrı frekans paketinin asgari değer toplamı KDV hariç yaklaşık 2,3 milyar euro olacak.

KAPSAMA ALANINI SORUNUN ÇÖZDÜ

Uzmanlara göre 800 mhz ihalesini kazanan firma, kapsama alanı problemini neredeyse tamamen çözmüş sayılıyor.

GAZETECİLER DIŞARI ÇIKARILDI

4G'den 4,5G'ye dönüşen 2,3 milyar euroluk ihalede muhalif basına akreditasyon uygulandı. Televizyonların bile canlı yayınladığı ihaleye bazı gazeteciler, "yerimiz dar" denilerek alınmadı.

MUHABİRLER İÇERİ ALINMADI

Akreditasyon uygulamasını, ihaleyi düzenleyen ve bağımsız üst kurul olarak görev yapması gereken Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yaptı. İhaleyi izlemek üzere bina önüne gelen Zaman Gazetesi ve Cihan Haber Ajansı muhabirleri içeri alınmadı.

YERİMİZ DAR SAVUNMASI

BTK iletişim yetkilileri, toplantı duyurusunu tüm medya kuruluşlarına gönderdiklerini, buralardan gelen geri dönüşler ve bildirilen isimler doğrultusunda gazetecileri salona aldıklarını söylediler. Yetkililer, salonun dar olması nedeniyle de ilk gelen gazetecileri içeri alabildiklerini iddia ettiler. Ancak, bildirimin muhalif medyaya gitmediği anlaşıldı.

İHALEYE DAVET EDİLMEDİLER

 

Zaman ve Cihan Ajansı'nın yanı sıra Bugün Gazetesi'ne de BTK'dan toplantıya ilişkin bildirim ve davet yapılmadı. Aynı şekilde Sözcü Gazetesi de 4,5G ihalesine çağrılmadı, yer darlığına ilişkin uyarı yapılmadı. Sözcü Gazetesi muhabirinin telefonla yaptığı toplantıya katılma talebi de "Buraya gelseniz de sizi içeri alamayız. Yerimiz doldu" denilerek geri çevrildi.

BAZI MUHABİRLERE YER AÇILDI

Muhalif gazetelerin muhabirleri yer yokluğu gerekçesiyle kapıdan geri çevrilirken hükümete yakın olduğu idida edilen medya kuruluşlarının muhabirlerine yer açıldı. Bu muhabirler ziyaretçi kartı verilerek salona girmeleri sağlandı.

Kaynak: haberler

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2015, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner232