banner154

33 Terörist Öldürüldü

Diyarbakır ve Bitlis'te PKK'ya yönelik son günlerde yapılan operasyonlarda toplam 33 terörist etkisiz hale getirildi.

33 Terörist Öldürüldü
Suruç olayından sonra başlayan süreçte PKK'ya yönelik TSK'nın vurduğu darbeler sürerken Diyarbakır ve Bitlis'te yapılan operasyonlarda 33 terörist etkisiz hale getirildi. Diyarbakır'da 25, Bitlis'te 8 terörist öldürüldü.

DİYARBAKIR: 25 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Diyarbakır'da PKK'ya yönelik son günlerde yapılan operasyonlarda 20-25 civarında örgüt mensubunun etkisiz hale getirildiği bildirildi. Ayrıca operasyonlarda, karayolları üzerinde açılan 20 hendeğin kapatıldığına dikkat çekilerek, örgütün çeşitli bölgelere kurduğu tuzakların tespit edilerek, imha edildiği vurgulandı.

"HALK İÇİN TEDBİR ALMAYA DEVAM EDİLECEK"

Diyarbakır Valiliği'nce, PKK'ya yönelik son günlerde yapılan operasyon ve çalışmalara ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Diyarbakır Valiliği İl Jandarma Komutanlığı tarafından, vatandaşlarımızın her türlü terör eylemlerinden korunması maksadıyla, emniyet ve asayişi temin etmek için ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbir alınmaktadır" denildi.

BİRÇOK BÖLGEYE OPERASYON DÜZENLENDİ

Bu tedbirler kapsamında, çeşitli çalışmaların yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Diyarbakır-Bingöl karayolunun, Kocaköy ilçesi-Kokulupınar mevkii ile Lice ilçesi-Duru Jandarma Karakol Komutanlığı arasında kalan kesiminde yolda kazılan hendeklerin, mayın ve EYP tuzaklamış olabileceğinin değerlendirilmesi ve terör tehdidinin varlığından dolayı vatandaşların güvenli bir şekilde seyahat etmeleri maksadıyla ulaşıma kapatılarak trafik akışının Eski Hani yolu üzerinden verilmesi sağlanmıştır. Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca, Hani İlçesi Gömeç mahallesi çevresindeki dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten BTÖ mensuplarını etkisiz hale getirmek ve BTÖ mensupları tarafından kapatılan Diyarbakır-Bingöl karayolunu ulaşıma açmak maksadıyla, Kocaköy, Hani ve Lice ilçeleri arasında kalan bölgelerde 17-25 Ağustos 2015 tarihleri arasında operasyon icra edilmiştir. Hani ve Lice ilçeleri sınırlarını kapsayan operasyon bölgesinde faaliyet boyunca havadan keşif faaliyeti icra edilmiş, elde edilen bilgilere göre hedefler ile BTÖ mensupları etkisiz hale getirilmiştir."

"20 HENDEK VE ENGEL KAPATILDI"

Operasyonel faaliyetlerin devam ettiği Hani ve Lice ilçeleri sınırlarında bulunan Gökçe-Gömeç bölgesinin 20-30 Ağustos tarihleri arasında "Özel Güvenlik Bölgesi" ilan edildiğinin anımsatıldığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

'Özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerlerde sivil vatandaşın zarar görmemesine azami özen gösterilmekte olup vatandaşlarında kendi can güvenliği açısından ilan edilen alanlara girmemeleri hususu büyük önem taşımaktadır. BTÖ mensuplarınca vatandaşların yoğun olarak seyahat ettikleri güzergah olan Diyarbakır-Bingöl Karayolu üzerinde açılan hendek ve engeller vatandaşların zarar görmeden seyahat etmelerini sağlamak amacıyla 18 Ağustos 2015 tarihinden itibaren kaldırılmaya başlanılmıştır. Bu kapsamda söz konusu yol üzerinde bulunan 20 hendek ve engel kapatılmış aynı zamanda bölgede eş zamanlı olarak icra edilen mayın/EYP araması esnasında 4 noktada tespit edilen mayın ve EYP'ler imha edilerek yol güzergahı vatandaşların güvenli bir şekilde seyahat etmeleri maksadıyla 25 Ağustos 2015'te tekrar trafiğe açılmıştır. Ateş destek unsurlarınca ve operasyon birliklerinin sıcak teması neticesinde yaklaşık 20-25 BTÖ mensubunun etkisiz hale getirildiği değerlendirilmektedir. Konu ile ilgili Cumhuriyet Savcılığının talimatı doğrultusunda adli tahkikata başlanmıştır."

"2 KİŞİ YAKALANDI, BİR PKK'LI TESLİM OLDU"

Açıklamada, yol arama ve kontrol faaliyetlerinin de icra edildiğine dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

"22 Ağustos 2015 tarihinde Dicle ilçesi Yeşiltepe Mahallesi bölgesinde PKK mensuplarına çeşitli tıbbi malzeme, giysi ve doküman 23 gazlı bez, 3 plaster bant, 2 paket ağrı kesici, 1 şişe tentürdiyot, 2 adet gazete, 1 adet puşi götüren 2 şüpheli yakalanmış ve sevk edildiği adli makamlarca tutuklanmıştır. 24 Ağustos 2015'te ise bir PKK mensubu silahsız ve teçhizatsız olarak komutanlığımıza teslim olmuştur. Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güven içerisinde, sosyal, ekonomik gelişmesini sağlamak, ayrıca güvenli bir şekilde seyahat etmeleri amacıyla Terör ile Mücadeleye yönelik çalışmalara kararlılıkla devam edilecektir."

BİTLİS'DE, 8 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Bitlis'in Hizan ilçesinde, PKK mensuplarına yönelik operasyonlarda 8 terörist öldürülürken, 7'si de yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, geçen günlerde terör örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen operasyonlarda, Hizan ilçesindeki bir kamp imha edildi. Operasyonlarda çıkan çatışmalarda 8 terörist öldürülürken, 7'si yaralandı. Dört asker ise hafif şekilde yaralanarak tedavi altına alındı. Kaynak: Haberler
Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2015, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner232