banner154

Nihat Bağ: Mersin ihracatına önemli ölçüde katkı sağlıyoruz

Mobilya sektörünün öncü markalarından baqlar’s Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Bağ, Mersin’in mobilya sektöründeki yerini ve baqlar’s Mobilya’nın hizmet alanlarını Zirvedekiler Dergisi okurları için anlattı.

Nihat Bağ: Mersin ihracatına önemli ölçüde katkı sağlıyoruz

Nihat Bağ kimdir?

1985 Mersin doğumluyum. Aslen Malatyalıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. İyi derecede İngilizce bilmekteyim. 20 yıldır aktif görev aldığım baqlar’s ailesinde mevcut yönetim kurulu üyesiyim.  Evli ve iki çocuk babasıyım.


Mobilya sektöründe Mersin’in yeri nedir?


Her sektörde olduğu gibi mobilya sektörü içinde oldukça elverişli bir lokasyon Mersin. İklimin ılıman ve sıcak olması size 12 ay boyunca rahat bir üretim imkanı sağlıyor. Liman ve Ortadoğu coğrafyasına yakın bir konumda olması aslında tam bir ticaret merkezi olmasını sağlıyor. Her ne kadar kalifiye personel problemi yaşansa da genel anlamda mobilya sektörü için, özellikle üretim için elverişli bir kent.

baqlar’s Mobilya’nın hizmet alanlarından bahseder misiniz?


Öncelikle biz kurumsal bir aile şirketiyiz. Türkiye’de kurumsal olmayan bir aile şirketinin ömrü yaklaşık 25 yıl. Biz bu bilinçle her kademede kurumsallık ilkesini benimsemiş bir şirketiz ve şu an ikinci kuşak olarak emin adımlarla başarı basamaklarını tırmanıyoruz. Aslında bu uzun soluklu serüven küçük bir marangoz atölyesinde başlıyor. baqlar’s 1991 yılının kısıtlı imkanlarında üretim yapan fakat her zaman kaliteli üretim ilkesini benimsemiş ve ikinci kuşağa bu ilkeyi aktarmış bir işletme. Bugün Mersin’de 20 bin metrekare kapalı alana sahip 250 personel ile hizmet verdiğimiz ve makina parkuru son teknoloji ile donatılmış bir fabrika ya sahibiz. Ar-ge, tedarik zinciri, planlama, üretim, pazarlama gibi birimlerin eşgüdüm çalışması sonucunda ortaya kusursuz bir sistem çıkıyor. Bu sistemde proje bazlı üretimlerimizde bize çok büyük avantajlar sağlıyor. Ürün konusunda bir konut için gerekli olan tüm mobilyaların üretimini yapmaktayız. Bunun dışında otel, restoran ve diğer tüm kapalı mekan projelerin sabit ve hareketli mobilyalarının üretimini gerçekleştiriyoruz.  Şu an yurtiçinde Mersin, Ankara, Antalya, Aydın, Kayseri, Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır olmak üzere 13 mağazamız mevcut. Yurtdışında Almanya, Kazakistan, Irak ve Kıbrıs olmak üzere 4 mağazamızla hizmet veriyoruz. Birçok projede de tedarikçi olarak sektörün ülkemizin ve Mersinimizin ihracatına önemli katkı sağlıyoruz. 

Hedefleriniz nelerdir?


inovatif düşünce yapısını benimsemiş sektörün gündemini yakından takip eden ve her geçen gün kendisini yenileyen bir markayız. Bunun getirdiği bilinç ve sorumlulukla 2020 yılı hedeflerimiz arasında yurtdışındaki birçok projede çözüm ortağı olma boyutunda çok önemli çalışmalar yürütüyoruz. Tüm ürünlerimiz tse ve ıso-9001 belgelerine sahip. 2019 Aralık ayında Diyarbakır’da düzenlenen Türkiye doğu ödülleri kapsamında en iyi mobilya markası ödülüne layık görüldük. “En büyük yatırım müşteri memnuniyetidir” ilkesini benimseyerek ülkemizde ve dünya pazarında sektörün belirleyici markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.


Genç girişimci olarak tecrübelerinizden örnekle gençlere önerileriniz ne olur?


İş hayatına atılacak genç arkadaşlarımıza tavsiyelerim öncelikle işimizi çok sevmeliyiz. Çok çalışmalıyız, gündemi ve sektörü çok iyi analiz etmeliyiz istikrar çok önemli bir unsur bunu korumalıyız. Girişimci olmalıyız. Yaptığımız iş her ne olursa olsun, araştırmacı, pes etmeyen, her zaman ileriyi görmeyi amaç edinmiş, ilkeli, idealleri olan, gözlemci bir yapımız olması gerekiyor.

Kaynak: zirvedekiler.kim

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2020, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner232