banner154

Nedim Hatipoğlu: Eğitim gönül işidir

Su Temel Lisesi Kurucu Müdürü Nedim Hatipoğlu, eğitimin gönül işi olduğuna dikkat çekti.

Nedim Hatipoğlu: Eğitim gönül işidir
banner255

Su Temel Lisesi Kurucu Müdürü Nedim Hatipoğlu, uyguladıkları eğitim ve öğretimi gazetemize anlattı. Eğitimin gönül işi olduğunu ifade eden Hatipoğlu, ders ağırlıklı bir sistem uyguladıklarının altını çizdi. Yeni eğitim sisteminin çocuklar üzerinde olumlu bir etki yarattığını da belirten Kurucu Müdür Hatipoğlu, 'Yeni eğitim sistemi önce korkutsa da sonradan yapılan rötuşlar ile birlikte sistematik bir hal aldı' dedi. 

Öğrencilere iyi bir eğitim öğretim verilebilmesi için neler gerekiyor? Siz bu konuda kendinizi yeterli görüyor musunuz?

Eğitim ve öğretimin temelde 3 ana ayağı vardır. Öğrenci, veli ve öğretmen ayağının önceliğini öğrenci oluşturuyor. Besleyici dallar olarak da veliiler ve öğretmenlere görev düşüyor. Temel amacımız öğrencilerimizi hem akademik anlamda hem de sosyal anlamda ileriye taşımaktır. Biz lise öğrencileri yetiştirdiğimiz için bize gelen öğrencilerin yaş gruplarından dolayı biraz daha karakterleri oturmuş oluyor. Ama işi daha temelde aldığımızda çocuklarımıza her türlü bilgiyi vermemiz gerekiyor. eğitim ortamında velilerimiz çocuklarını gönderdikleri okullarda özellikle öğretmen yapısına dikkat etmelidirler. Çonkü, hepimiz biliyoruz ki okuldaki öğrenciler için öğretmenler belli bir süre sonra ailelerinde daha sözü dinlenir, daha çok sevilir hale geliyorlar. Çizgisi oturmuş ve kendini ispatlamış kurumlar eğitim öğretimde her zaman bir adım öndedir. 

Su Temel Lisesinin diğerlerinden farkı ne ? Burada nasıl bir eğitim sistemi uyguluyorsunuz?

Biz bütün iyileri bir araya getirerek hizmet verme gayretimizi sürdürüyoruz. Öğretmen kalitemiz çok yüksektir. Öğretmenlerimizin her biri en az 10 yıllık tecrübeye sahip özel sektör öğretmenleridir. Eğitimimizin saatleri bizim için çok önemli. Bizim verdiğimiz eğitimler uzun eğitimlerdir, yani eğitim bizde hiç bitmez diyebiliriz. Eğitimlerimiz sabah saat 9'dan akşam 9'a kadar sürer. Bunun içerinde çoğunluğu ders olmakla birlikte vaktimizin belli bir kısmını sosyal aktivitelerle geçiriyoruz. Tabi sınav hazırlığı yapan öğrencilerimizde sosyal faaliyetlerimizi biraz daha kısıyoruz. Sınav sisteminin değişmesi ile birlikte çocuklarımız üzerinde olumlu olumsuz etkiler yarattı. Onları motivasyon kazanmaları açısından çeşitli etkinlikler ve seminerlerle destekliyoruz. 

Eğitim bir gönül işi olduğu için işimizi severek yapıyoruz ve öğrencilerimize de dersi sevdiriyoruz. Gönülsüz bir öğrenciye hiçbir şey öğretemezsiniz. Hele ki teknoloji çılgınlığının hat safhaya ulaştığı bu devirde, öğretmenlerimizi öğrencileri derse adapte edebilmek için büyük çabalar harcıyor. Öğrencilerimiz üzerinde etkili olan caydırıcı etkenler ve ders arasındaki dengeyi kontrollü bir şekilde sağlayarak ders olgusunundan kopmadan bilgi akışını sağyalabilecek bir sistem oturttuk. Teknoloji çağının zararlarından bu şekilde arınıyoruz. 

Yeni eğitim öğretim değişikliği ile ilgili nereler söyleyeceksiniz?

Böyle bir değişikliğin yıl ortasında olmasından dolayı ilk başta hepimiz ürktük. Sezon başladıktan sonra böyle bir değişiklik öğrencilerimizi bir hayli kaygılandırdı. Ama, ufak tefek rötuşlarla öğrencilerimiz biraz daha rahat nefes aldılar. Kısacası yeni eğitim öğretim düzeni çocuklarımızı olumlu anlamda etkiledi diyebilirim. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner306

banner219

banner234

banner325

banner232