banner154

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan 23 Nisan mesajı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101. yıl dönümüyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Devletten ve egemenlikten vazgeçilemeyeceğini” vurguladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan 23 Nisan mesajı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101. yıl dönümüyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Devletten ve egemenlikten vazgeçilemeyeceğini” vurguladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101. yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Tatar mesajında, “Özgürlük, bağımsızlık ve egemenliğinden ödün vermeyen, esir olmaktansa ölümü yeğleyen Türk milletinin destansı mücadelesinin doruk noktası olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920 yılında açılışının 101. yıl dönümüne ulaşmış bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Tatar, mesajında şunları kaydetti:

“Ayrılmaz bir parçası olduğumuz Türk milletinin Anadolu’da büyük fedakarlık ve kahramanlıkla yürüttüğü İstiklal Savaşı ve TBMM’nin açılışı İngiliz Sömürge Yönetimi’nin en karanlık günlerinde ve daha sonrasında halkımızın yolunu aydınlatırken, özgürlüğe, egemenliğe ve kendi devletimize ulaşmamızı sağlamıştır. Anavatan Türkiye’nin bugünlere ulaşmamızdaki yardım ve katkılarını da unutmak mümkün değildir. İstiklal Savaşı ile TBMM’nin açılışından ilham ve güç alan halkımız, Atatürk’ün dünya çocuklarına armağanı ve egemenliğin sembolü olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ilk yıldan bu yana büyük bir coşku ve heyecanla kutlarken, bu adada Türk varlığı olduğu sürece kutlamaya da devam edecektir.”

Mesajında çocuklara seslenen Tatar, “Sevgili çocuklar, sizler devletimizin, vatanımızın ve halkımızın geleceği ve güvencesisiniz. Sizlere güveniyor ve sizleri çok seviyoruz” ifadelerini kullandı. Atatürk’ün muasır medeniyetler düzeyine ulaşma sözünü ilke edinerek bu teknoloji çağında bilgi dağarcıklarını doldurabilmek için çocuklara çok çalışma ve okuma çağrısında bulunan Tatar, Bu amaçla mensubu olduğunuz devlet, size her türlü olanağı sağlamakla yükümlüdür” dedi.

Tatar, şöyle devam etti:

“Türk milletinin, Kıbrıs Türk halkının ulusal değerlerini her zaman dikkate alarak, çok çalıştığınız takdirde başarıdan başarıya koşacak, hayırlı evlatlar olarak kendinize olduğu kadar halkınıza ve devletinize önemli ve yararlı hizmetlerde bulunacaksınız. Sizlerden beklentimiz bunlardır. Hayata atıldıktan sonra dünyanın neresinde olursanız olunuz doğup büyüdüğünüz bu ülkeyle ilişkinizi hiçbir zaman kesmeyiniz. Unutmayınız ki bu vatan, bu devlet, bu halk sizlerden hizmet beklemektedir.”

“Bugün vermekte olduğumuz mücadele, vatan bildiğimiz bu topraklarda özgür ve korkusuz olarak yaşamanız içindir” diyen Tatar, bunun en büyük ve vazgeçilemez görevleri olduğunu vurguladı. Tatar, bu nedenlerle her ne pahasına olursa olsun devletten, egemenlikten, Türkiye’nin garantörlüğü ile Türk askerinden vazgeçilemeyeceğini belirtti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101’inci yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Covid-19 salgını altında kutlandığını belirten Tatar, kitlesel törenler düzenlenmese bile çocukların 23 Nisan coşkusu ile heyecanın devam ettiğini bildiğini kaydetti. Tatar, Covid-19 salgınına karşı mücadelenin başarıya ulaşması ve gelecek yıl 23 Nisan’ı okullarda, meydanlarda, caddelerde ve her yerde kitlesel olarak kutlanması temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar mesajında, “Bu duygu ve düşüncelerle, Atatürk ve silah arkadaşları ile özgürlük, bağımsızlık ve egemenlik uğruna toprağa düşen tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anarken, halkımızın ve devletimizin geleceğinin güvencesi olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın en içten duygularımla kutlar, tümünü de gözlerinden öperim” ifadelerine yer verdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner366

banner370

banner357