banner154

Vietnam’dan Mersin’e gelen lezzet: Pitaya

Ejder meyvesi olarak da bilinen pitaya meyvesi Vietnam'da yetişen tropikal meyvelerdendir ve her iklimde yetişmez. Global dünyanın gelişmesiyle bu tür meyveler artık Türkiye'de de görülmeye başladı. Hatta Mersin’in bereketli topraklarında çiftçiler, alternatif tarım kapsamında oluşturulan seralarda bu meyveyi yetiştirmeye ve satmaya başladı.

Vietnam’dan Mersin’e gelen lezzet: Pitaya

Lif ve mineral yönünden oldukça zengin olan pitayaların, Mersin’de üretimi az olmasına rağmen büyük ilgi görüyor.  Eski çağlarda alternatif tıpta,şimdilerde ise ilaç sanayinde kullanılan pitaya, dondurma ve salata yapımında de sıkça kullanılıyor. Ağırlığı 300 gram ile 1 kilo arasında değişen tropikal meyve, narenciye ve sebze üretimine alternatif ürün olarak tercih ediliyor. Diğer örtü altı domates, biber, patlıcan gibi ürünlere göre üretim maliyeti düşük, getirisi yüksek bir ürün olan pitaya meyvesinin tanesi bahçede 17, marketlerde ise 40 liralara kadar alıcı buluyor. Mersin’de bu yıl 10 bin meyve hasadı beklenen ejder meyvesinin, bir fidesinden 10 tane meyve alınabiliyor. Önümüzdeki yıllarda, bir fideden 20 taneye kadar meyve alınması ve toplam hasat miktarının artması bekleniyor. Aroması güçlü, vitamin deposu ejder meyvesinin önümüzdeki yıl ihracatı planlanıyor.


EJDER MEYVESİ NEREDE YETİŞİR

Hylocereus türü pitaya üreten kaktüslerin anavatanı Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika’dır. Ayrıca Asya’da Endonezya, Güney Cava, Tayvan, Vietnam, Tayland, Filipinler, Sri Lanka, Malezya, yeni olarak Bangladeş’te üretimi yapılmakta ve kültür türleri yetiştirilmektedir. Ayrıca Okinawa, Hawai, İsrail, Kuzey Avustralya ve Güney Çin’de de yetiştirilmektedir. Son yıllarda Türkiye’nin Mersin ilinde de üretilmeye başlanmıştır. 

EJDER MEYVESİNİN GÜNLÜK BESİN DEĞERİ 
Su 80-90 g
Karbonhidrat 9-14 g
Protein 0.15-0.5 g
Yağ 0.1-0.6 g
Lif 0.3-0.9 g
Kül 0.4-0.7 g
Kalori: 35-50
Kalsiyum 6–10 mg
Demir 0.3-0.7 mg
Fosfor 16 – 36 mg
Karoten (Vitamin A) traces
Tiyamin (Vitamin B1) traces
Riboflavin (Vitamin B2) traces
Niasin (Vitamin B3) 0.2-0.45 mg
Askorbik asit (Vitamin C) 4–25 mg
-Bu değerler kültür cinsleri,türleri ve yetiştirme şartlarına göre değişiklik gösterebilir.

EJDER MEYVESİNİN FAYDALARI 


• Pitaya, içinde bolca C vitamini bulunduğu için bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
• Yine C vitaminin etkisiyle güçlü antioksidan özellik gösteriyor, vücuda serbest radikallerin girmesini önleyerek bizi hastalıklardan koruyor.
• Pitayanın içinde kalsiyum da oldukça fazla olduğundan kemiklerin gelişimi ve sağlığı açısından olumlu etkilerde bulunuyor.
• Kan basıncını düşürdüğünden yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların önüne geçiyor, iyileşme sürecine destek oluyor.
• Bol miktarda likopen içeren pitaya, likopenin etkisiyle kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
• Çözülebilir lifler, potasyum ve düşük şeker oranıyla Tip 2 diyabet hastalığının da önemli destekçilerinden oluyor.
• Kalorisi yok denecek kadar az olması yetmezmiş gibi bir de lifli yapıda olması sayesinde zayıflamaya yardımcı oluyor.
• Vücudun nem dengesini koruması nedeniyle, özellikle cilt kuruluğu yaşayanlar için en doğal çözümlerden oluyor.
• İçindeki potasyum sayesinde göz sağlığına da destek olmayı unutmayan pitaya, özellikle göz kuruluğu çekenlere çok fayda sağlıyor.

ZİRVEDEKİLER DERGİSİ'NDEN ALINMIŞTIR.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner232