banner154

Ümit Vural: İhracattaki rekorlar önem taşıyor

Vural Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Vural, 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılının ilk ayında da ihracatta Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüksek rakamlarının yakalandığının altını çizerek, ‘Bu rakamlardaki yükseliş Türkiye’nin üretim gücünün ne kadar arttığının bir göstergesidir’ dedi.

Ümit Vural: İhracattaki rekorlar önem taşıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından açıklanan ocak ayı dış ticaret verilerini değerlendiren Vural Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Vural, ‘Ocak ayında ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 2,5 artışla 15 milyar 48 milyon dolar olarak gerçekleşti. İthalatımız ise geçen senenin aynı ayına göre, yüzde 5.6 azalışla 18 milyar 123 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam tüm zamanların en yüksek ocak ayı ihracat rakamıdır. Biz bunu geçtiğimiz yılın bazı aylarında da yaşadık. Türkiye giderek dışa bağımlılığın önünde ciddi bir set oluşturuyor. Tüm dünyanın içerisinde bulunduğu pandemi döneminde bile böylesine önemli artışların yaşanması ülke üretimimizin hız kesmediğinin açık bir göstergesidir’ dedi.

‘E-İHRACATA ÖNEM VERİLMELİ’

Vural, ihracat vizyonu kapsamında, dijital pazarlama faaliyetlerine yönelik desteklerin büyük önem arz ettiğinin altını çizerek, ‘E-ticarete yönelik hükümetimizin verdiği çok önemli destekler var; ve bu artarak devam ediyor. Değişen dünya ekonomisinde satış ve pazarlama stratejileri de her geçen gün değişiklik gösteriyor. Bu anlamda e-ticaret şirketler ve devletler açısından büyük önem taşıyan bir ticaret yöntemi olarak son yıllarda öne çıktı. Bizim hükümetimiz de bunun bilinciyle hareket ederek e-ticaret konusunda ciddi destekler sunuyor. Gelişen ülkeler arasında hızlı bir şekilde ayrıştığımızı ve bunun önümüzdeki dönemlerde de devam ederek ‘Güçlü Türkiye’ bakış açısının üretim, istihdam ve ihracat üçlüsü ile her geçen gün güç kazanacağını düşünüyorum’ dedi. 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner366

banner357