banner154

SU ÜSTÜNDEKİ TARİHİ MİRAS: KIZKALESİ

Kışa yabancı Mersin'de denizin mavisi ile Toroslar'ın yeşili yarışıyor. Turizmin önemli simgelerinden biri olan, limon ve portakal üzüm bağlarının sardığı dağ eteklerinden uzanan sahilde yer alan Kızkalesi, bir halk efsanesi ile de ününden söz ettiriyor. 

SU ÜSTÜNDEKİ TARİHİ MİRAS: KIZKALESİ

Kumsalları, gizemli koyları ve Toros sıra dağları ile Mersin, bir biri üzerine yığılmış çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapıyor. Denizin mavisi ile Toroslar'ın yeşilinin yarıştığı kentte tarih ile iç içe olan eşsiz kumsallar bir masalı andırıyor adeta. Kışa yabancı olan Mersin, yılın 300 günü güneşli iklimi ve sahip olduğu potansiyeli ile turizmde her an patlamaya hazır bir volkan gibi duruyor. 

Limon ve portakal bahçelerini üzüm bağlarının sardığı dağ eteklerinde upuzun uzanan sahilde yer alan Kızkalesi ise Mersin turizmi denince ilk akla gelen yerlerden biri... UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kızkalesi, kıyıya 200 metre açıkta denizdeki kayalıklar üzerinde kurulmuş. Tarih ve doğa ile iç içe olan Kızkalesi, uzun plajı ve temiz denizi ile ziyaretçilerine Ekim sonuna kadar denize girme olanağı sağlıyor.

KIZKALESİ

Herodotos’a göre kent, Korykos (Gorgos?) adında Kıbrıslı bir prens tarafından kurulmuştur. Korykos adına ise İ.Ö. 1. yüzyıl başlarında Seleukos kralı IV. Anthiokos’un ölümünden sonra çıkan karışıklıklardan yararlanarak bağımsızlığını ilan ettiği sıradaki sikkelerin üzerinde rastlanmıştır. İ.Ö. 80’de Roma egemenliği altına girmiş, İ.Ö. 20’de Kappadokia kralı Arkhelaos’un eline geçmiştir. Roma ve onu izleyen Bizans egemenliği sırasında büyük bir liman kenti olmuştur. 


Kalenin girişi kuzeydedir. Burada devşirme malzeme kullanılmıştır. Yine zaman zaman moloz taşların kullanıldığı yerler büyük bir olasılıkla Lusignanlar Dönemi'ne ait olmalıdır. 192 metre uzunluğundaki mazgal delikleri açılmış kale suru üzerine 8 tane üçgen, dörtgen ve yuvarlak biçiminde burç oturtulmuştur. Batıdaki sur boyunca uzanan iyi korunmuş bir galeri ile buradan denize açılan bir kapı bulunmaktadır.

YATAK KAPASİTESİ

Her dokusunda tarih kokan tatil beldesi kış aylarında da turistlerin gözdesi. Biri 300, diğeri 1200 metre uzunluğunda plaja sahip olan belde, özellikle yerli ve yabancı turistler tarafından tercih ediliyor. Yaz aylarında yoğunluğun yaşandığı Kızkalesi 15 bin yatak kapasitesine sahip. Çok sayıda turizm işletmeli otelin olduğu Kızkalesi, apart oteller ve pansiyonlar ile de ziyaretçilerine konaklama imkanı sunuyor. 


GEZİLECEK YERLER

Sahip olduğu tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra eşsiz plajı ile de turistlerin gözdesi olan Kızkalesi'nde çok sayıda gezilecek yer mevcut. Gün içerisinde denizin keyfini çıkaracağınız Kızkalesi'nde deniz keyfinin yanı sıra tarihi ve doğal güzelliklere sahip Korikos Kalesi, Astım Mağarası, Cennet Cehennem Mağaraları, Adam Kayalar, Üç Güzeller Mozaiği ve Kanlıdivane'yi de gezebilirsiniz.


ULAŞIM

Mersin’in 60 km. güneybatısında, Erdemli'ye bağlı Kızkalesi Beldesi’nde yer alıyor. Mersin- Kızkalesi arası araçla yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir. Silifke'ye uzaklığı 25 km. Tarihi Kızkalesi'ne şehir içi ulaşım araçları ile de gidilebilir. Toplu taşıma ile gelecekseniz, minibüs ya da Büyükşehir Belediyesi'nin, 170 no’lu otobüsünü de kullanabilirsiniz.

KIZKALESİ EFSANESİ


Efsane odur ki; kralın bir kızı olmuş. Kız büyüdükçe güzelliği ve iyi kalpliliği ile babasının da halkın da sevgisini kazanmış. Bir gün oradan geçen bir falcı kralın falına baktıktan sonra kızının da falına bakmak istemiş. Falcı, bu iyi kalpli ve güzel kızı bir gün bir yılanın sokacağını ve genç yaşta öleceğini söylemiş. Kızının yılan tarafından sokularak öleceğini öğrenen kral, prenses için bu kaleyi yaptırmış. Kızının canını koruduğuna inanan kral, bir gün kızına bir sepet üzüm göndermiş. Ne var ki sepette gizlenen yılan, denizin ortasındaki kalede kızı ısırarak, zehrini akıtmış.

Kaynak: Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Fotoğraflar: Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner232