banner154
banner235

Radyasyon bulutları Mersin'in üzerinden geçti mi? Açıklama geldi

Radyasyon yüklü bulutların Türkiye'nin ve dolayısıyla Mersin'in üzerinden geçtiği yönündeki haberleri yorumlayan meteorolog Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, "Yayınlanan haritada bulutlar Urallar'dan düz bir çizgi şeklinde üzerimizden geçmiş görünüyor. Dünyanın dönüş hareketine ters bir durum bu" dedi.

Radyasyon bulutları Mersin'in üzerinden geçti mi? Açıklama geldi
banner255

Rus basınında geçen hafta yer alan, 'esrarengiz radyasyon bulutları Türkiye'nin üzerinden geçti' haberi endişe yaratmıştı. Haberde, insan sağlığı açısından tehlikeli olan Rutenyum-106 radyoaktif izotopunu içeren bulutların, İstanbul ve Trakya bölgesinin üzerinden geçerek Avrupa’ya ulaştığı belirtilmiş ve bulutların izlediği güzergahı gösteren bir haritaya yer verilmişti. Bununla birlikte Mersin'de özellikle sosyal medya ve whatsapptan sürekli olarak uyarılar paylaşılmıştı.

'BU ŞEKİLDE GELMESİ ZOR'

Haritadaki bir detaya dikkat çeken İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, "Konsantrasyonu, türü nedir bilmiyoruz ama radyasyonun her türlüsü elbette zararlıdır. Yayınlanan haritada bulutlar Urallar'dan düz bir çizgi şeklinde üzerimizden geçmiş görünüyor. Dünyanın dönüş hareketine ters bir durum bu. Bizim enlemimizde bu şekilde gelmesi zor. Yüksek irtifada rüzgarın batıdan doğuya doğru esmesi gerekiyor. Alçak irtifada olsa aralıklarla kuzey-güney yönlü hareket etmesi gerekiyor alçak ve yüksek basınç hareketlerinin dalgalı olması nedeniyle" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner306

banner219

banner234

banner297

banner256

banner307

banner232