banner154

Kadir İnanır, Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali için Mersin’e geliyor

Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz’ı anmak amacıyla 8. kez Daraba Event Film Medya ve Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından gerçekleştirilecek olan Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali, bu yıl Türk sinemasının efsane ismi Kadir İnanır’ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

Kadir İnanır, Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali için Mersin’e geliyor

Çukurova bölgesinin tek kısa film festivali olan Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali bu yıl 8. Kez gerçekleştirilecek. Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz’ı anmak amacıyla bu yıl Daraba Event Film Medya ve Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından gerçekleştirilecek olan festivalin onur konuğu Türk sinemasının efsane isimlerinden Kadir İnanır olacak.

Festival, Mersin doğumlu olan Atıf Yılmaz adıyla sanat ve kültür alanında ilerlemesi amacıyla ilk yılından itibaren Mersin’de gerçekleştiriliyor. Atıf Yılmaz’ın aramızdan ayrıldığı ay olması nedeniyle festival her yıl mayıs ayında düzenlenirken,  festivalde yüzlerce amatör ve profesyonel sinemacının yanı sıra usta yönetmenin akıllarımıza kazınan filmlerinden başrol oyuncuları, kendi alanlarında oldukça başarılı yönetmen, yapımcı, görüntü yönetmeni, sinema ve köşe yazarları Mersin’de ağırlanıyor. 

Daraba Event Film Medya Yönetim Kurulu Başkanı Cezmi Yılmaz, ‘İlk beş yıl yarışma olarak sonrasında ise dünyanın en köklü kısa film festivallerinden olan Oberhausen Uluslararası Kısa Film Festivali işbirliği ile birlikte gerçekleştirilen festival kapsamında 5. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali jürisinde yer alan Oberhausen Uluslararası Kısa Film Festivali Direktörü Lars Henrik Gass, Mersin’e gelerek kısa film meraklıları ile atölye çalışmaları yürüttü. Festival programı kapsamında Mersin Üniversitesi’nde atölyeler, söyleşiler ve gösterimler düzenleniyor. Atölyelere; aynı zamanda kendi alanlarında tanınmış isimler olan festival jürileri katılarak genç sinemacılara deneyimlerini aktarıyor’ dedi.

BİRÇOK ÜNLÜ İSİM KATILDI

Bugüne kadar Ezel Akay, Onur Ünlü, Mehmet Aksın, Yekta Kopan, Emin Alper, Ercan Kesal, Yeşim Ustaoğlu gibi yönetmen, yapımcı, görüntü yönetmeni, sinema yazarı, köşe yazarı ve akademisyenlerden oluşan seçkin jürilerin belirleyici rol oynadığı festival, ilk yılından itibaren başarısını gösterdi. 

Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali’nin ilk yıl birincisi Rezan Yeşilbaş, Sessiz filmi ile Cannes’te En İyi Kısa Film Ödülü’nü kazandı. Sonraki yıllarda da hem ödül alan hem de festivale başvuran birçok yönetmen filmleriyle uluslararası başarı elde etti.
Bugüne kadar Nefise Karatay, Vatan Şaşmaz ve Cem Özer gibi başarılı isimlerin sunuculuğunda gerçekleşen görkemli gala gecelerine; Türkan Şoray, Fatma Girik, Lale Mansur, Hülya Koçyiğit, İzzet Günay ve Aydan Şener gibi isimler katılım gösterdi.

KADİR İNANIR YILLAR SONRA MERSİN’E GELİYOR

Bu yılın onur konuğu ise Atıf Yılmaz’ın en önemli eserlerinden biri olan Selvi Boylum Al Yazmalım filminin başrol oyuncusu Kadir İnanır olacak. 

8. yılında da önceki yıllara oranla daha fazla Mersin ve Mersinli’nin katılımı ve dinamikleriyle gerçekleştirilecek olan Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali yine uzun bir süre adından söz ettireceğe benziyor.


 

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2019, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner232