banner21

banner49

banner51

banner39
banner5

Dalgıç: Türkiye kadın haklarında iyi bir yerde

05 Aralık 2012 Çarşamba 01:00

Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİP) Başkanı Hediye Dalgıç, Türkiye'nin kadın haklarının gelişimi bakımından dünya ülkeleri nazarında önemli bir konuma sahip olduğunu belirtti.

Dalgıç: Türkiye kadın haklarında iyi bir yerde
banner29
AGİP Başkanı Hediye Dalgıç, Türkiye'nin kadın haklarının gelişimi bakımından dünya ülkeleri nazarında önemli bir konuma sahip olduğunu belirtti. Dalgıç, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, Türkiye'nin gerek demokrasi kültürü gerekse de dünyanın modernleşme süreci çerçevesinde ele alındığında kadın haklarının gelişimi bakımından dünya ülkeleri nazarında önemli bir konuma sahip olduğunu ifade etti.
Dalgıç, mesajında şunları kaydetti: "Öncelikli olarak 1926 yılında Türk Medeni Kanunu ile aile ve sosyal çevrede birey olarak yerini alan kadınlarımız 1930 ve 1934 yıllarında da seçme ve seçilme haklarını elde ederek, Türk siyasi hayatının da önemli birer parçası olmuşlardır. Bu hususta birçok gelişmiş Avrupa ülkesine göre daha önce haklarını elde eden kadınlarımız dolayısıyla toplumsal dinamiklerimizin de temeli olduklarını bir kez daha vurgulamışlardır."

Yorum Gönder

@name x