banner154

Açılan okullarda gıda hijyeni nasıl sağlanmalı?

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeni ile kapanan okullar kademeli olarak bu gün itibari ile yüz yüze eğitim öğretime yeniden başlayacak. Birçok özel okul yemek hizmetini dışardan alırken, bazı okullar ise kendi bünyelerde öğrencilere yemek imkanı sunuyor. Peki dışardan alınan hizmetlerde okul yönetimleri nasıl bir yol izlemeli?

Açılan okullarda gıda hijyeni nasıl sağlanmalı?

Maske, mesafe ve hijyen kurallarının yanı sıra dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de gıda tüketimi... Okulların ve restoranların yeniden açılması ile birlikte gıda tüketimindeki hijyen kurallarının nasıl olması gerektiği hususunda Mersin'de uzun yıllardır yemek üretimi yapan Artika Catering Yönetim Kurulu Başkanı Başar Erdem önemli bilgiler aktardı.

Mersin'de birçok özel okula yemek hizmeti verdiklerini belirten Erdem, hijyen kurallarına her zamankinden daha fazla özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizerek, okullarda yemek servisinin nasıl yapılması gerektiğini anlattı. Erdem yemekler kesinlikle el değmemesi gerektiğine dikkat çekerek, "Maske, mesafe ve temizlik kuralları Covid-19 ile mücadelede en etkin rol oynayan kurallardır. Gıda sektörü de bu hususta normalden daha hassas davranması gerekiyor. Servis edilen yemeklere üretim aşamasından sofraya kadar hiçbir şekilde el değmemesi gerekiyor. Yemekler, çatal kaşık, baharat, peçete, kapalı ambalajlarda servis edilmesi ve tek kullanımlık olması gerekmektedir. Böylece riski en aza indirmek mümkündür. Artika Catering olarak üretim dahil olmak üzere hiçbir şart ve koşulda ürettiğimiz yemeklerimize el değmiyor. Otomatik paketlemeden servise kadar her aşamasında hijyen kurallarına hassasiyet gösteriyoruz. Bu hassasiyeti herkesin göstermesi gerekiyor. Gıda hijyeni pandemide büyük önem taşıyor. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Onların sağlığı için bu kurallara dikkat etmemiz gerekiyor" dedi.

Artika Catering İletişim: 0324 236 00 05 - 0324 236 00 06
 

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2021, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner366

banner357