banner154
banner235

Simit arabaları, engelli vatandaşların hayatını değiştirdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve İŞKUR işbirliği ile hayata geçirilen “Simit Arabam, Engel Tanımam” projesiyle ekonomik hayata dahil olan engelli bireylerin hayatı değişti.

Simit arabaları, engelli vatandaşların hayatını değiştirdi
banner255
Türkiye’de ilk defa Engelliler Dairesi Başkanlığı’nı kuran ve 'Engelsiz Mersin' sloganıyla yola çıkan Mersin Büyükşehir Belediyesi, dezavantajlı ve engelli bireylerin sosyal hayata adapte olmalarını sağlayacak projeler ile hayatları değiştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ortopedik engelli bireylere iş imkanı sunmak ve ekonomik hayata dahil olmalarını sağlamak amacıyla engelli bireyler için özel olarak tasarlanan 12 simit arabası ile başlayan, “Simit Arabam, Engel Tanımam Projesi", 18 simit arabası ile daha da büyüyerek devam ediyor. Bu proje ile dezavantajlı ve engelli bireyler yalnızca ekonomik hayata katılıp para kazanmakla kalmıyor aynı zamanda toplum içerisinde daha fazla yer alma olanağı buluyor.

Proje kapsamında şehrin belirli noktalarında simit ve ayran satarak geçimlerini sağlayan engelli bireyler, iş gücü piyasasına girmekten, çalışır ve üretir durumda olmaktan oldukça memnun olduklarını ifade ediyor. Simit Arabam Engel Tanımam Projesi ile hayatı değişen Barış Unal, “İŞKUR’a kayıt yaptırdıktan sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir projesi olduğunu bize ilettiler ve Mersin Büyükşehir Belediyesi bizi mülakata tabii tuttu. Mülakattan sonra başvurum kabul edildi ve bize Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Kongre ve Sergi Sarayı’nda işimizle alakalı hijyen ve müşteri ile iletişim kurma konusunda eğitim verildi. Bu eğitimlerden sonra sertifikamızı aldık. 20 Ocak 2015 tarihinde işe başladım. Simit satmaya başlamadan önce işsizdim ve evde oturdum. Keşke işim olsa da çalışsam, zaman geçirsem, aileme katkım olsa diye düşünüyordum. Çok şükür böyle bir proje çıktı karşıma” dedi.

Ailesindeki ve çevresindeki insanların kendisiyle gurur duyduğunu söyleyen Unal, “Etrafımdakiler benimle gurur duyuyor. Her ne kadar bana söylemeseler de yüzlerindeki tebessümden ve konuşmalardan anlaşılıyor. Bu iş sosyal hayatımıza da önemli katkılar sağladı. Yeni insanlarla tanıştık. Hem maddi hem manevi anlamda çok etkisi oldu. Bu proje çok hoşuma gitti. Kendimle gurur duydum. Keşke bu proje daha önce başlasaydı diye düşündüm. Biz simit arabasını aldıktan sonra da Büyükşehir Belediyesi Engelliler Dairesi ile iletişimimiz kopmadı. Her konuda bize yardımcı olmaya devam ediyorlar. Bazen sorun yaşıyoruz, sağ olsunlar gelip sorunlarımızı çözüyorlar. Sık sık geliyorlar ya da arayıp bir sıkıntınız var mı diye soruyorlar. Burhanettin Kocamaz Başkanımıza böyle bir projeyi hayata geçirdiği için çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Bir yıldır simit arabası ile satış yapan Özcan Öz ise, “İŞKUR bize Büyükşehir Belediyesi’nin projesinden bahsetti. Gittik ön kayıt yaptırdık. Daha sonra bir ay süren hijyen ve müşterilerle iletişim eğitimini tamamladıktan sonra sertifikalarımızı alarak simit arabamızı Büyükşehir Belediyesi’nden teslim aldık. Bu iş sayesinde insanlarla iletişimim arttı, geliyorlar çayımı içiyorlar, sohbet ediyoruz. İş ayrımı yapmadan kendi paramı kazandığım için takdir ediyorlar. Bu iş sayesinde yaşam kalitem daha da arttı, çalışmakla çalışmamak arasındaki farkı gördüm. Buradan kazandığım para ile kızımı okutuyorum, eşime katkı sağlamış oluyorum” şeklinde konuştu.
Engelli bireylerin kendilerine yönelik yapılan projelere başvurarak iş hayatına atılması gerektiğini vurgulayan Öz, “Kendileri için çalışsınlar, çünkü çalışınca insan kendisini daha dinç hissediyor ve psikolojik olarak da rahatlatıyor. Ben diğer arkadaşların da yapabileceklerine inanıyorum. İlk etapta bazı sorunlar yaşadık ama sağ olsunlar Büyükşehir Belediyesi sorunumuzu hallettiler. Sıkıntımız olduğu zaman hemen arıyoruz, gelip hallediyorlar, aynı zamanda denetleme de yapıyorlar. Bize böyle bir imkan sunduğu için Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a teşekkür ediyoruz, başarılarının devamını diliyoruz. Bu proje çok farklı bir proje oldu ve çok da güzel şeyler ortaya çıktı. Birçok insan bu projeden ekmek parasını kazanıyor. Engelli arkadaşlarım projeden çok memnun. Yapılan hizmetlerden hepimiz çok memnunuz, teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner219

banner140

banner234

banner227

banner256

banner259

banner232

banner257