banner154
banner235

Seyyan Güngör: Okul saatinde karın ağrıları görülebilir

Yenişehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Seyyan Güngör, okul çağına gelmiş çocukların okula uyum sağlama hususunda anne, baba ve öğretmenlere önerilerde bulundu. 

Seyyan Güngör: Okul saatinde karın ağrıları görülebilir
banner255

1974 yılından bu yana Psikiyatri alanında başarılı bir statüye sahip olan Seyyan Güngör, okul çağı çocuğun toplumsal çevre ile karşılaştığı ve kimliğinin gelişme aşamasında ilk adım olduğunu belirterek, okul öncesi çağda çocukların anne ve baba ile özdeşim yaparak geliştiğini vurguladı.

‘Baş ve karın ağrıları görülebilir’

Okul çağı çocuğunun iyiyi kötüden ayırma yeteneğine sahip olduğunu belirten Güngör, ‘Anne ve baba okul öncesi dönemde çocuğun iyi ve kötü kavramlarını geliştirmesinde önemli rol oynarlar. Bu çağdaki çocukta anne ile bağımlılık azalmış, vaktini daha çok dışarıda geçirmeye başlamıştır. Somut düşünceden soyut düşünceye geçebilmektedir. Okula başlama evresinde anne ve babaya önemli görevler düşüyor. Özellikle oyun ve arkadaş ilişkisinden uzak tutulmuş bir çocuk için okula başlama son derece sıkıntı yaratır. Kimi çocukta okula gitme saatinde başlayan karın ağrıları, baş ağrıları gibi belirtiler görülebilir. Bu durum okula gitme isteksizliğini belirten bulgulardır. Eğer çocuk okula korkuyla gidiyorsa, kendini okuma ve öğrenmeye vermesi güç olur. Tabi sadece eğitim ve öğretim alanında değil arkadaşlık kurmada da son derece zorlanacaktır. Çocuğun okula uyum ve başarısı anne ve babanın çocuk yetiştirmedeki başarısının ölçütüdür’ dedi.

‘Çocuğun önceliği oyun oynamaktır’

‘Anne ve baba, çocuklarının okula gitmeme isteğine her zaman karşı durmalıdır ve ne olursa olsun çocuklarını okula götürmelidir’ diyen Yenişehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Seyyan Güngör, ‘Okul çağına gelen bir çocuk sürekli eve kapatılmamalıdır, bir çocuğun derslerden önce gelen işi oyun oynamaktır. Anne ve babalar çocuklarını oyun oynamaktan mahrum bırakmamalıdır. Bir diğer konu ise; ceza sistemi ile çocuklara zorla ders çalıştırma, ödül vererek çalışmaya zorlama gibi olgular kesinlikle kullanılmamalıdır. Ödül sistemi ile yetişen bir çocuk, ileriki yaşamında karşılıksız hiç bir şey yapmayacaktır. Ceza sistemi ile yetişen bir çocuğun ise, bilinçaltında her zaman bir diretme söz konusu olacaktır’ dedi.

Psikiyatri Uzmanı Seyyan Güngör Sözlerini şöyle tamamladı:

Tabi ki de olay sadece anne ve babada bitmediği gibi, öğretmenler de çocukların okul çağı dönemlerinde etkin rol oynuyor. Anne ve babanın evde uyguladığı çocuk yetiştirme olgularını pekiştiren kişi öğretmendir. Eğitim ve öğretim çağına henüz yeni başlayan çocuklarda öğrenme algısı oldukça geniştir. Bu çağlarda çocuklar ne öğretilirse onu anlayacak algıya sahiptirler. Bu yüzden dolayı İlkokul düzeyinde öğretmenin taşıdığı eğitici görev orta ve yükseköğretim alanlarındaki görevlerden daha önemlidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner219

banner140

banner254

banner234

banner256

banner259

banner257

banner232