banner154
banner235

MEÜ’den ‘orman kıyımı’ iddiasına yalanlama

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörlüğü, Çiftlikköy Kampüsü'nde, 2007 yılında kurulan iki bin ağaçlık hatıra ormanının kesilerek yerine bina inşa edildiği iddiasını yalanladı.

MEÜ’den ‘orman kıyımı’ iddiasına yalanlama
banner255
MEÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Çiftlikköy Kampüsü’nde inşası devam eden Eğitim Fakültesi binası ile ilgili olarak İçel Soroptimist Kulübü’nün hatıra ormanının yok edilmesine yönelik iddialarına yanıt verildi. Üniversitenin master planında asıl yerinin ormanlık alanla çakışması nedeniyle Eğitim Fakültesi binasın yerinde değişiklik yapıldığı belirtilen açıklamada, “Hatıra ormanının başlangıç kısmının yola yakın olması ve tabela konulması, inşaatın ormanlık alana inşa edildiği izlenimi yaratmasına neden olmuştur. Eğitim Fakültesi inşası projesine başlamadan önce Orman Bölge Müdürlüğü’nün amenajman birimleriyle resmi yazışmalar yapılmış olup, ilgili kurum tarafından görevlendirilen uzman kişiler gözetiminde ve ilgili kurum tarafından kısmi fidan transferleri yapılmıştır. Yapılan transferler, koruluk alana minimum etki edecek şekilde gerçekleştirilmiştir” denildi.

Kampüs alanında yapılan inşaat ve yol çalışmalarının hassasiyetle devam ettiği, ağaçlı bölgelerde kesim değil, taşıma işlemi yapıldığı vurgulanan açıklamada, MEÜ’nün, ormana ve ağaçlandırmaya önem veren, öğrenci ve öğretim üyeleriyle ağaçlandırmaya öncülük eden kurumlardan biri olduğu kaydedildi. Kurulduğu yıllarda orman vasfını büyük ölçüde kaybetmiş kampüs alanında bugüne kadar başta Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri işbirliğiyle orman ve koruluk alanlar oluşturulduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Çevre düzenleme projeleri dışında yaklaşık 500 bin metrekare alan ağaçlandırılmıştır.Bunun en güzel kanıtı başta Çiftlikköy olmak üzere üniversitemizin tüm kampüslerinin yemyeşil bir görünüme sahip olmasıdır. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de ağaçlandırma ve ormanlaşma konularında önemli çalışmalara imza atacaktır. Yine başta İçel Soroptimist Kulübü olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarla bu konuda işbirliği yapmaya hazır olduğumuzun bilmesini isteriz.”
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner219

banner140

banner234

banner227

banner256

banner259

banner232

banner257