banner154

MERYAD güçlü geldi

MERYAD 3. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Coşkun Doğmuş yeniden başkanlığa seçildi

MERYAD güçlü geldi
banner255
banner335

Mersin Yatırımcı İş İnsanları Derneği (MERYAD) 3. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Genel kurulda yapılan seçimlerde başkanlığa yeniden Coşkun Doğmuş seçildi. MERYAD yeni döneme Mersin'e yatırımcı çekecek, Mersin'in var olan potansiyellerinin kullanılarak markalaşmasına, ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayacak önemli çalışma ve projelerle giriyor.

Genel Kurulun açılışında bir konuşma yapan MERYAD kurucu başkanı Ferudun Gündüz, "Bizi burada bir araya getiren gerçek nedeni söylemek gerekirse bunun birleşme, dayanışma duygusu, o kenti ve ülkeyi geliştirme duygusu olduğunu söyleyebilirim. STK'ların gelişiminde bu çok gereklidir. İnsanlar bir arada oldukları zaman, ortak aklı paylaştığı zaman ve ortak bir hedefe yöneldiği zaman bir sinerji yaratıp ülkeyi ileriye taşıyabilir. Ülkemizdeki zorlu ekonomik ve sosyal koşulları dikkate aldığınızda STK'ların önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. MERYAD'ın bundan sonra Mersin'in sivil toplum hayatında ve Mersin'in ekonomi dünyasında çok önemli bir rol üstleneceğini umuyorum. Yeni katılan arkadaşlarımız bizlere güç katmıştır. Biz burada küçük de olsa bir demokrasi şöleni olarak bu oluşuma bakmalıyız. Sivil toplumun öneminin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında başkanlık koltuğuna yapışanların da çok fazla kalmaması için de bizim derneğimiz çok güzel bir örnek olmaktadır. Yeni gelenin bir heyecanı var, farklı fikirleri, düşünceleri var. Farklı ekiplerle bu değişimi yaratma şansı var.Biz MERYAD'taki kan değişimini böyle düşünüyoruz.

Görüntünün olası içeriği: 14 kişi, Gürsel Alişan ve Hatice İğde dahil, gülümseyen insanlar, iç mekan


MERYAD'da başlarken üç tane temel isim koymuştuk. Yerli ve yabancı yatırım çeken diye başladık. Bu çok iddialı bir söz ama birilerinin bunun peşinden koşması ve bu kentin mevcut potansiyelini artık gerçekten kullanmak ve de bu kente daha fazla yerli ve yabancı yatırımcının buraya gelmesini sağlamak lazım. Negatifliklerin ve eksikliklerin tespit edilerek giderilip insanların buraya gelmeleri sağlanmalıdır. Mersin Doğu Akdeniz'in muhteşem bir şehridir ancak hak ettiğini alamamış bir şehirdir. Dış ticarette ihracatın arttırılması gerekmektedir. İthalata bağlı bir ülke gelişemez.Maalesef ithalata bağımlı bir ülkeyiz. İthal ettiğimiz ürünlerin bir çoğunu ülkenizde üretecek durumdayız. Hükümetimin attığı bazı olumlu adımlar ama bunun geliştirilmesi gerekmektedir. Markalaşma, bir kente güven ardından güçlü bir sanayi ve ekonomi getirir. Mersin'in özellikle tarım ürünlerinin gıda ürünlerine dönüştürülmesinde ciddi potansiyeli vardır. MERYAD özellikle bu üç konuda önemli adımlar atacaktır " dedi ve sözlerinin sonunda TURİYAD olarak başlayan bu STK' daki yolculuklarının 7. yılına girmesinden ve koltuğu devir etmiş olmaktan çok mutlu olduğunu ifade etti

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, Gürsel Alişan ve Kemal Kaçmaz dahil, oturan insanlar, masa ve iç mekan

Divan Otel'de gerçekleşen ve üyelerin yüksek katılım gösterdiği genel kurulda divan başkanlığı Prof.Dr. İsmail Yağcı, Özgür Pınar ve Ferman Turgut'tan oluştu. Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından Yönetim kurulu faaliyet raporu ve denetleme kurulu raporu okundu ve ibra edilerek onaylandı. Ardından yönetim kurulunun 2016-2019 dönemine ait gelir gider bütçesi okunarak onaylandı. 2019-2022 yıllarına ait tahmini bütçe de onaylanarak kabul edildi. Gündemin bir diğer maddesinde ise 2019 yılı için giriş ve yıllık üyelik aidatları yeniden belirlendi ve kadın üyelerden giriş aidatının alınmaması karara bağlandı.


Genel kurulda bir diğer gündem maddelerinden biri de tüzük değişikliği idi. Bazı tüzük maddelerinde değişikliğe gidildi. Derneğin 'Mersin Yatırım, Dış Ticaret ve Markalaşma Derneği' olan adının Mersin Yatırımcı İş İnsanları Derneği olarak değiştirilmesi kararı alındı. Başkan yardımcıları sayısı 4'e çıkarıldı.İcra kurulu kaldırıldı ve Yüksek İstişare Kurulu oluşturuldu.

Daha sonra seçimlere geçildi. Seçimlere Coşkun Doğmuş başkanlığında tek liste ile gidildi. ve Coşkun Doğmuş yeniden başkanlığa seçildi.

Yeniden MERYAD başkanlığına seçilen Coşkun Doğmuş, gerçekleştirdiği teşekkür konuşmasında önümüzdeki üç ay içinde AB yatırımlarından nasıl faydalanabileceği konusunda tüm STK'ların da katılacağı ve bu anlamda ilgili yetkilileri Mersin'de ağırlayacakları bir buluşma gerçekleştireceklerini ifade etti. Doğmuş, " Bunun dışında Türkiye'de marka yaratmış işletmelerin yönetim kurulu başkanlarını Mersin'e getirteceğiz. Yine önümüzdeki dönemde KOSGEB destekli iş birliği geliştirme amaçlı yurt dışı geziler planlıyoruz. Bunları tüm kent dinamikleri ile paylaşarak yada birlikte yaparak gerçekleştireceğiz. Ayrıca Çukurova Teknoloji Bölgesi kurmak için ilk adımları atıyoruz. Bu konuda 11 bin hektarlık uygun yeri de belirledik. Bizim artık ihtisas organize sanayi bölgelerini kurmak ve sayılarını arttırmak zorundayız. Bunun dışında Mersin'de 8 tane Turizm geliştirme bölgesi var. En son Taşucu'ndaki turizm bölgesinin planlaması da bitti. Ama buralara yatırımla ilgili hiçbir gelişme yok. Bizim bu konuda Mersin'i harekete geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Tüm bu çalışmaları yeni seçilen yönetim ve YİK ile en iyi şekilde yapacağımıza inanıyorum. Mersin'e yatırımcı çekecek, Mersin'in var olan potansiyellerinin kullanılarak markalaşmasına, ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayacak her çalışmada olacağız. Yeni yönetim ve denetim kurulu ile YİK'in hayırlı olmasını diliyorum" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Genel kurul sonrası yeni yönetim ilk toplantısını yaptı. Ardından İMOB Mersin Mobilya Fuarı’nda standlar gezildi.

Coşkun DOĞMUŞ un Başkanlığında 13 kişiden oluşan Yönetim Kurulu ve 3 kişilik Denetim Kurulu şu isimlerden oluştu;

YÖNETİM KURULU:
Coşkun Doğmuş,Hasan Hüseyin İpek,Ramazan Öz,Tufan Ballı Vahdettin Kılıç,Serdar Helvacı
Bülent Sağlam,Orhan Özdemir
Hatice İğde,Mahmut Cin
Necip Yücesoy,Osman Turan
Gürsel Alişan

DENETLEME KURULU
Özgür Pınar,Nedim İkanç,Ferman Turgut
İlk kez Kurucu Başkan Ferudun GÜNDÜZ Başkanlığında 9 kişiden oluşan Yüksek İstişare Kurulu seçimle görev aldı.

YÜKSEK İSTİŞARE KURULU
Ferudun Gündüz,A.Kadir İdiş,Necdet Tamamoğulları,Naci Erçolak,Ahmet Baran,Şehmus Ceylan,Aziz Aslan
Nesim Yağmur,Esin Ermiş Kaşıkçı

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2019, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner306

banner219

banner334

banner234

banner343

banner325

banner326

banner232