banner154

Mersinli balıkçılar 15 Eylül'de sezonu açacak

Mersinli balıkçılar, 15 Eylül tarihinde başlayacak olan av sezonu için hazırlıklarını sürdürüyor.

Mersinli balıkçılar 15 Eylül'de sezonu açacak

Balıkçılar trol ile avlanma sezonunun başlayacağı 15 Eylül tarihini heyecanla bekliyor. Akdeniz Bölgesi'nin en önemli balık limanlarından olan Mersin'de balıkçılar, 'vira Bismillah' diyerek ağlarını denize atabilmek için av yasağının sona ermesini bekliyor. Mersin Balıkçılar Derneği Başkan Vekili Adnan Polat, hazırlıklarla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulundu. Ağların onarıldığını, teknelerin boyandığını ve Mersinli balıkçıların hummalı bir çalışma içerisinde olduğunu belirten Polat, 1 Eylül itibariyle gırgır balıkçılığının ve 15 Eylül itibariyle trol balıkçılığının başlayacağına dikkat çekerek, "Akdeniz Bölgesi'nde 15 Eylül itibariyle trol ile avlanma yasağı kalkıyor. Artık halkımız taze deniz balıklarını bol bol yeme imkanı bulacaktır. 15 gün sonra tüm balık severleri balık pazarlarına bekliyoruz" dedi.

Balık sezonunun ilk açıldığı aylarda fiyatların çok düşük olacağını söyleyen Polat, "Bazen sıcaktan dolayı vatandaşlar balık tüketmeyi tercih etmiyor. Aslında balık tüketmenin tam zamanı. Kasım ayından sonra balık fiyatı iki katına çıkıyor. Halkımız bu fırsatı iyi değerlendirmeli" diye konuştu.

Vatandaşların doktor tavsiyesini beklemeden balık tüketmesi gerektiğini vurgulayan Polat, balığın vitamin bakımından en besleyici ve sağlıklı ürünlerden biri olduğunu da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2015, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner232