banner154

Mersin GİAD Akademi’de ‘markalaşma’ konuşuldu

Mersin Girişimci İşadamları Derneği tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Marka Danışmanı Özel Oytun Türkoğlu, ‘Ne satarsanız satın, önce kendinizi satın. Kendi markamızı başkalarına en iyi anlatacak yolu bulmamız gerekiyor’ dedi.

Mersin GİAD Akademi’de ‘markalaşma’ konuşuldu

Mersin GİAD tarafından düzenlenen ‘Mersin GİAD Akademi’ toplantıları Başkan Mehmet Serkan İzol, Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda iş insanının katılımı ile dernek binasında gerçekleştirildi. 

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Marka Danışmanı Özel Oytun Türkoğlu, ‘Bizim en büyük hatamız markalaşmayı bilmiyoruz. Bizi diğerlerinden ne ayırır onu bilmemiz gerekiyor. Markamızı yaratırken bir alametifarikamız olacak. Türkiye'den dünya markası çıkmadı., fakat bu çıkmayacağı anlamına gelmez. Bir tane dünya markamız var THY; o da devletin markası. Fakat bu moralimizi bozmamalı. Türkiye’den marka çıkar. Eğer Türkiye’nin adı markalaşır Türkiye'den dünya markaları çıkarsa Edirne'den Hakkari'ye kadar tüm vatandaşın bundan çıkarı olur. İstersek yüzlerce marka yapabilir, dünyanın dört bir tarafında duyulabiliriz. Kilit nokta halka inmek’ dedi.

Özel Oytun Türkoğlu , ‘İyi bir marka yaratmak istiyorsak o zaman iyi bir marka ismi bulmak zorundayız. Ulusal markalar kurmak istiyorsak en başında marka ismini çok iyi belirlememiz gerekmektedir. Yıllar sonra dünyanın bir ucunda o marka ile pazara girmek istediğinizde, o marka isminin pazarına girmek istediğiniz ülkede ne anlama geldiğini bilmek zorundasınız. Adını bulamadığınız hiç bir markaya, hiç bir şey bulamazsınız. Önce ismini belirleyecek, sonra güzel bir logo tasarımı yapacaksınız. Marka ve logonun hemen ardından önemli olan şey web sitesi. Geçtiğimiz yıl web sitesinden yapılan satışların yüzde 95'i mobilden gerçekleştirildi. Eğer web siteniz var fakat mobilde düzgün çalışmıyorsa satışınız zor. Dünya öyle bir hale geldi ki 1 lira harcamayla dünyanın öbür ucundaki adama ulaşabilir 100 bin lira bütçeyle dibimizdeki adama ulaşamayabiliriz. Doğru stratejiyle hareket etmek gerekiyor. Dünyanın geldiği yere madem geç kaldıysak mevcut yerden yakalayalım. Pasta büyürse herkesin pastası büyür. Benim payım büyüsün diğerleri büyümesin mantığından vazgeçmeliyiz. Bunu bıraktığımız gün Türkiye tüm dünyada marka olur' şeklinde konuştu.

Türkoğlu son olarak, ‘Yurtdışında, Türkiye denildiğinde kötü bir algı var. Bunu yıkmalıyız. Çin'den sonra gelen bir algımız var. Biz işimizi iyi yapan bir millet olmalıyız. Türk ismi kötü ürün üretir ismiyle anılıyor. Bundan vazgeçtiğimiz gün Türkiye'den yüzlerce marka çıkar. Çay kaşığıyla tünel kazıyacağız ama yılmayacağız. Sosyal medya öyle bir imkan sağladı ki Hakkari'nin bir köyünde İnternetin varsa fenomen olursun. Markanı duyurur, birde üstüne para kazanırsın. Sosyal medyadan dünyaya ulaşabiliyorsunuz. Eğer iyi yönetir birde bütçe ayırırsanız geri dönüşlerini alacaksınız. Bir marka yaratalım, pazarlamasına yüklenelim, sosyal medyasını PR'ını iyi yönetelim dünya markası olması kaçınılmaz. Ne satarsanız satın önce kendinizi satın. Kendi markamızı başkalarına en iyi anlatacak yolları bulmamız gerekiyor. Asıl bizim algılamamız gereken şey insanların bir ürünü neden satın aldıklarını bulmak. Bunu çözerek pazarlamanın satışın yollarını bulmuş oluruz. Bunu bulduğumuz anda başarıya ulaşırız. Hangi duyguya oynamamız gerektiğini iyi analiz etmemiz gerekiyor' dedi.

Marka Danışmanı Özel Oytun Türkoğlu’nun konuşmasının ardından Mersin GİAD Başkanı Mehmet Serkan İzol tarafından bir teşekkür plaketi verildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner357

banner254

banner333

banner232