banner154
banner235

Mehmet İzol: İhracattaki artış sevindirici

Mersin Girişimci İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Serkan İzol, ihracat rakamlarının ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,9 artarak 12 milyar 439 milyon dolar olduğunu hatırlatarak, ‘İhracattaki artış ülkemizin doğru yolda olduğunun bir göstergesi’ dedi.

Mehmet İzol: İhracattaki artış sevindirici
banner255

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerini değerlendiren Mersin GİAD Başkanı Mehmet Serkan İzol, ‘İhracat ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,9 artarak 12 milyar 439 milyon dolar oldu. Yılbaşından bu yana ihracat, yüzde 10,7 artış ile 102,5 milyar dolara ulaşırken, son 12 aylık ihracat, yüzde 7,8 artışla 151,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıllara göre ihracat rakamlarının artması ülkemizin doğru yolda olduğunun bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Her geçen gün büyüyen Türkiye ekonomisindeki bu olumlu veriler iş dünyasının azimli çalışmalarının sonuç verdiğinin de göstergesi olmuştur’ dedi.

‘İLERİ TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİNE YÖNELMELİYİZ’

Türkiye’nin ihracat rakamlarının daha yukarıya çekilmesi ile birlikte işsizlik sorununun da ortadan kalkacağını dile getiren Mersin GİAD Başkanı Mehmet Serkan İzol, ‘İş dünyası olarak daha çok çalışmak, sonuç odaklı hareket etmek durumundayız. Ülkemizde son zamanlarda iş dünyasını desteklemek adına birçok önemli paket açıklanmıştır. Bunların başında ise ‘Üretim Reform Paketi’ yer almakta. Ülke olarak inovasyonu iyi takip eder, dünya piyasalarında kabul görebilecek ürünler geliştirirsek ihracat rakamlarımız daha da artacaktır. Özellikle ileri teknoloji ürünlerinin imalat sanayi içindeki payını arttırmamız gerekmekte. TÜİK 2017 temmuz ayı verilerine göre ileri teknoloji ürünlerinin imalat sanayi içindeki payı yüzde 2.9, orta ileri teknoloji ürünlerinin payı ise yüzde 34.7 olarak açıklandı. Eğer biz yenilikçi ürünleri geliştirip dünya pazarına sunmayı başarabilirsek bu hem ihracat rakamlarımızda çok ciddi bir artış sağlar, hem de ileriye dönük olarak ülke ekonomimizin ayakta kalmasını sağlar’ dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner219

banner140

banner254

banner234

banner256

banner259

banner257

banner232

web tasarım