banner154
banner235

Kıl Dönmesi Tedavisinde Yeni Yöntem

Yenişehir Hastanesi Genel Cerrahi Op. Dr. Engin Durmuş, Micro Sinüsektomi sistemi ile yapılan kıl dönmesi tedavisinin bütün ayrıntılarını anlattı. 

Kıl Dönmesi Tedavisinde Yeni Yöntem
banner255
15 yıllık meslek geçmişi olan, Ankara Onkoloji Hastanesi ihtisaslı Op. Dr. Engin Durmuş, Micro Sinüsektomi yönteminin ağrısız olduğunu vurgulayarak; 'Özet şekilde belirtmek gerekirse kıl dönmesi tedavisinde uygulanan bir ameliyat yöntemi olup, yenilikçi uygulamalar arasında yer almaktadır. 

Kıl dönmesi ameliyatı ile uygulanan yeni yöntem ise şu şekilde:

Nasıl Yapılır?

Klasik uygulamalara göre en büyük farkı sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede ve ayaktan yapılmasıdır. Ayaktan yapmak demek yani ameliyathane ortamına gerek kalmadan yapılan tedavi demektir. Ayaktan yapılan bir yöntem olduğu için narkoz (genel anestezi) gerekmez. Genel anestezi yapılmadığı için hastanın tedavi sonrası hastanede yatmasına gerek yoktur.

Sadece 2-4 cm Alanda Kesi Yapılır

Mikro Sinüsektominin başarılı olmasında en büyük etken tedavinin en küçük kesi ile yapılmasıdır. Bunun için mümkün oldukça kesi 1-2 cm’e kadar düşürülmektedir. Klasik ameliyatlarda bu kesi oranı 10 ile 25 cm arasında olmaktadır. Kesi ne kadar büyük olursa yaşayacağınız ağrı, kanama, iltihap riski artmaktadır.

Kıl Yumağı Kapsülü İle Birlikte Çıkarılır

Son zamanlarda bu hastalığı ameliyatsız ya da lazerle tedavi ettiğini söyleyenler var.  Yapılan operasyon ile bir delik açarak cilt altında biriken kılları 10-30 dakika içerisinde azar azar çıkarıyorlar. Fakat kılları saran koruyucu zar çıkarılmadığı için tedavi sonrası tekrarlama riski yüzde 50 gibi yüksektir. Micro Sinüsektomi uygulamasında ise cilt altında biriken kıllar onu saran zar ile çıkarılmaktadır. Bu nedenle tekrarlama riski yüzde 3 ile yüzde 5 gibi çok düşük bir ihtimaldir.

Hastanede Yatmak Yok İş Gücü Kaybı Yok

Klasik ameliyatlarda hastanın en az 5-7 gün hastanede yatması gerekir. Bununla sınırlı kalmayıp, evinde 2-3 ay gibi bir süre istirahat etmeli ve bazı yöntemlerde yüzüstü yatması gerekir. Mikro Sinüsektomi yöntemi ile hastanın sadece 10 dakika zaman ayırması yeterli olacaktır. Çünkü tedavi süresi sadece 5 dakika sürmekte olup, 15-20 dakika salonda dinlendikten sonra hastamızı kontrol ederek evine, işine, okuluna ya da tatile gönderiyoruz.

Pansumana Gerek Yok

Flap yöntemi ile yapılan ameliyatlar 28-30 cm alanda kesi ile yapılır. Hasta en az 6 ay kalçası üzerine oturamaz ve iltihap problemine karşı günlük pansuman yapılması gerekir. Micro Sinüsektomi ile tedavi olduğunuzda ise hiç bir şekilde pansumana gerek olmadığı gibi tedavi sonrası araç kullanarak evinize dönebilirsiniz.

Tekrarlama Riski Çok Düşük

Klasik ameliyatların zor oluşu insanları ameliyatsız tedavi gibi bilimsel olmayan uygulamalara itse de körü körüne yapılan kristalize ve gümüş fenol tedavilerinde tekrarlama riski çok yüksektir. Çünkü tüm kılların çıkarıldığından emin olunmadığı gibi ayrıca kılları saran kapsül çıkarılmamaktadır. O nedenle ameliyatsız kıl dönmesi kelimelerinin güzelliğine kanmayın, kalıcı bir sonuca ulaşma imkânı yoktur.

Ağrısız Bir Yöntemdir

Klasik yöntemlerde doku hasarı büyük olması nedeniyle en az 15 gün şiddetli bir ağrı yaşarken Micro Sinüsektomi ise ağrı kesici bile kullanmaya gerek olmayacak düzeyde bir ağrı hissedilir.

Dren Takmaya Gerek Yoktur

Klasik yöntemlerde kesi büyük olması nedeniyle o bölgede oluşan kirli kanı emmesi için dren adı verilen vakum aleti takılmaktadır. Mikro Sinüsektomi ise kirli kan oluşmayacağı için dren takmaya gerek yoktur.

Ameliyat ve Dikiş İzi Kalmaz

Diğer yöntemlerde çok ciddi ameliyat izi kalırken Mikro Sinüsektomi yönteminde ise cerrahi gizli dikiş yapılması nedeniyle nerdeyse hiç iz kalmaz. Çünkü dikiş yapılan alan sadece 2 cm genişliğindedir.

Aynı Gün Banyo Yapmaya Başlarsınız

Yine klasik ameliyatlarda hastanın 15-20 gün banyo yapması yasaklanırken Micro Sinüsektomi için banyo oldukça faydalı olup, hastamıza 1 gün sonrası banyo yapmaya başlayabileceğini belirtiyoruz.
 
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2016, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner219

banner140

banner254

banner234

banner256

banner259

banner257

banner232