banner154
banner235

İhsan Gültekin: Kudüs'ü Başkent İlan Etmek, Tarihi İnkar Etmektir

AK Parti Mezitli İlçe Başkan İhsan Gültekin, ABD'nin Kudüs'ü başkent olarak tanıma planıyla ilgili konuştu. ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü başkent olarak tanımasını felaket olarak nitelendiren Gültekin, "Kudüs'in nihai statüsünü belirlemek Amerika'ya düşmez" dedi.

İhsan Gültekin: Kudüs'ü Başkent İlan Etmek, Tarihi İnkar Etmektir
banner255

Kudüs'ün başkent olarak tanınmasının dinler arası çatışmaya neden olacağını savunan İhsan Gültekin, bu ilânın barış umutlarını söndüreceğini ifade etti. Gültekin, "ABD'nin Kudüs'ü başkent olarak tanıması, İsrail ve Filistin arasındaki barış umutlarının sönmesi anlamına geldiği gibi bölgeyi de felakete sürükler, dinler arası bir çatışmaya sebep olur. Böyle bir ilan, Arap ve Müslüman dünyasında büyük öfkeye neden olacaktır. Kudüs; Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar için tek kutsal şehirdir ve bu üç dinin de ibadet yerlerini bünyesinde bulundurur.  Bu nedenle barışa yönelik özel bir yeri vardır. Kudüs'ün İsrail tarafından son işgali, dünya devletleri tarafından reddedilmiştir" dedi.

Birleşmiş Milletler'in (BM) almış olduğu karara saygı duyulması gerektiğini belirten Başkan Gültekin, "BM'nin almış olduğu bir karar var. Bu karara saygı duyulmalıdır. Kaldı ki Kudüs'ün nihai statüsünü belirlemek Amerika'ya düşmez. Kudüs'ü başkent olarak ilan etmek, tarihi inkar etmek, o bölgeyi ateşe atmaktır. Amerika başta olmak üzere bölgede farklı emelleri olanlar, iç politika ve farklı gerekçelere dayanarak dünya barışını tehlikeye atanları aklıselime davet ediyoruz' şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner306

banner219

banner234

banner297

banner256

banner307

banner232