banner154

Hibe Gökalp: Hayvana şiddete hapis cezası uygulanmalıdır

Avukat Hibe Gökalp, hayvanlara yapılan eziyetin suç sayılması gerektiğini ve caydırıcı olması açısından hapis cezası uygulanması gerektiğini belirtti.

Hibe Gökalp: Hayvana şiddete hapis cezası uygulanmalıdır
banner255

Hayvan Hakları Koruma Kanunu kapsamında hayvanlara yapılan eziyetin büyük suç unsurlarından biri olması gerektiğini belirten Avukat Gökalp, 'Ülkemizde hayvanlara yapılan eziyetin caydırıcı nitelik kazanması açısından hapis cezası ile sonuçlanması gerekiyor. Hayvanlara eziyet, öldürme ve yaralama gibi insanlık dışı olaylar son yıllarda artarak devam ediyor. Birçok vaka 'kabahat' sayılıyor ve idari para cezası ile sonuçlanıyor, bazıları ise hiçbir yaptırım uygulanmadan serbest bırakılıyor. Bunun önüne geçilmesi için Hayvanlara eziyetin 'suç' sayılarak hapis cezası ile yasalaşmalıdır' dedi.

'Kabahat sayılması caydırıcı değil'

Hayvanları Koruma Kanunu yasasının bir an önce düzenlenerek, 'kabahat' olarak görülen eziyet ve öldürme eylemlerinin 'suç' sayılması gerektiğinin altını çizen Gökalp, 'Kabahat' olarak görülen bu vahşetlerin önüne geçilmesi için hayvana verilen zarar eylemi ancak 'suç' sayılırsa caydırıcı olur' dedi.

'Hayvana zarar veren kişiler, insana zarar verme potansiyeline de sahiptir'

Herhangi bir canlıya vahşice yaklaşan kişiler, insan hayatında da olumsuz etkiler yaratmaya meyilli kişiler olduğunu belirten Göklap, 'Bir canlıyı hayattan koparma, eziyet etme veya hayatına olumsuz müdahale eylemi gerçekleştiren bir kişi, aynı eylemi insan üzerinde de yapma potansiyeli olan kişilerdir. Bu kişiler insanlar için bir 'tehdit' niteliği taşıyor. Devletimizin kanun düzenlemesi kapsamında bu durumu göz önünde bulundurması gerekiyor' ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 15:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner306

banner219

banner234

banner325

banner232