banner154

Elektrikli Bisiklet Uyarısı

Mersin Emniyet Müdürlüğü, hızı saatte 25 kilometre olan elektrikli bisikletlerin motorlu bisiklet sınıfına girdiğinden, sürücüleri belge taşımaları konusunda uyardı.

Elektrikli Bisiklet Uyarısı
Mersin Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne bağlı trafik ekipleri şehrin birçok yerinde uygulama yaparak sürücüleri bilgilendirdi. Açıklamada, 2 Ağustos 2013 tarihli Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle azami hızı saatte 25 kilometreye çıkan elektrikli bisikletlerin de motorlu bisiklet sınıfına girdiği belirtildi. Bundan dolayı bu araçlar için uygunluk belgesi, sahiplik belgesi, ÖTV ödendiğine dair belge ve zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırıldığına dair belgelerle birlikte Trafik Tescil Şube Müdürlüklerine müracaat edilerek Trafik Tescil Belgesi ve Trafik Belgesi alınarak trafiğe çıkması gerektiği vurgulandı.

Açıklama şu şekilde devam etti: "Tescil işlemi yaptırmadan trafiğe çıkanlar için 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na göre, tescil işlemleri yapılıncaya kadar geçici olarak trafikten men edilecek ve bu aracı kullanan sürücülerin 'A1' sınıfı sürücü belgesi alması sağlanacak. Ayrıca, azami tasarım hızı saatte 45 kilometre veya silindir kapasitesi 50 santimetreküpten fazla olan sepetli veya sepetsiz iki veya üç tekerlekli ve net motor gücü 15 kilovat, net ağırlığı 400 kilogram, yük taşımacılığında kullananlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı aşmayan dört tekerlekli motorlu taşıtlardır. Bu aracı kullanan sürücüler de 'A2' sınıfı sürücü belgesi olması zorunludur. Tescile tabi ve tabi olmayan elektrikli bisiklet sürücülerine koruma başlığı ve koruma gözlüğü, yolcularına ise koruma başlığı takma zorunlu hale getirilmiştir. Uymayan sürücülere Karayolları Trafik Kanunu'nun 78/1b maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacaktır."
Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner306

banner219

banner232