banner154

DT. İbrahim Yanaloğlu Covid-19 döneminde ağız ve diş bakımını anlattı

Dt. İbrahim Yanaloğlu Covid-19 döneminde uygulanması gereken Ağzı ve Diş bakımının nasıl olması gerektiği yönünde önemli bilgiler aktardı.

DT. İbrahim Yanaloğlu Covid-19 döneminde ağız ve diş bakımını anlattı

Pandemi sürecinde ağız ve diş sağlığına dikkat etmenin oldukça önemli olduğunu belirten Dt. Yanaloğlu, yazısında şu ifadelere yer verdi;

Koronavirüs salgınında ağız ve diş bakımı, en ideal şekliyle gerçekleştirilmelidir.Yapılan araştırmaların sonuçları incelediğinde, virüsün kişiler arasındaki bulaşımın genellikle nefes yolu ile gerçekleştiği görülmektedir. Tükürük de en önemli bulaş yollarından biridir. Ağız ve dişler, bulaş bölgesinin başlangıç kısmında bulunur. Ağız ve dişlerin tümü, yeterli bakım ve hijyen sağlanamadığı takdirde, virüsün barınabilmesi için mükemmel bir ortam hazırlayabilir. İşte tüm bu nedenlerle, koronavirüs döneminde, ağız ve diş bakımına normalden daha çok önem verilmesi şarttır.


Pandemi herkesin hayatında büyük değişimlere sebep olurken, aslında birçok konuda da insanları daha titiz davranmaya itti.Biliyoruz ki, virüsün bulaşma yollarından biri de ağız mukozası ve tükürüktür. Virüs taşıyan kimselerin tükürüklerinde de virüs bulunmaktadır. COVID-19 gibi solunum virüslerinin, burun ve ağız boşluğunda, boğazda başladığını ve vücuda bu bölgelerden yayıldığının altını çizmek gerekir.


KORONA SÜRECİNDE AĞIZ HİJYENİ NASIL KORUNUR? 

Bu konu ile ilgili henüz bilimsel bir kanıt gösterilmese de; ağız bakımının düzenli olarak yapılması, alkollü gargaraların kullanılması, yani ağız hijyeninin iyi olması, ağız sağlığının korunmasını sağlayarak, asemptomatik taşıyıcı hastalardan bulaş ihtimalini azaltabilir. Bunun dışında ağız hijyeninin iyi olması, çürük ve bazı diş hastalıklarını da azaltmaktadır.

Koronavirüs salgınında ağız ve diş bakımı, en ideal şekliyle gerçekleştirilmelidir. Yapılan araştırmaların sonuçları incelediğinde, virüsün kişiler arasındaki bulaşımın genellikle nefes yolu ile gerçekleştiği görülmektedir. Tükürük de en önemli bulaş yollarından biridir. Ağız ve dişler, bulaş bölgesinin başlangıç kısmında bulunur. Ağız ve dişlerin tümü, yeterli bakım ve hijyen sağlanamadığı takdirde, virüsün barınabilmesi için mükemmel bir ortam hazırlayabilir. İşte tüm bu nedenlerle, koronavirüs döneminde, ağız ve diş bakımına normalden daha çok önem verilmesi şarttır.


DİŞ FIRÇALAMA EN TEMEL TEMİZLİK ARACI


Dişler günde minimum 2 veya 3 defa özenli bir şekilde fırçalanmalıdır. Her fırçalama en az 2 dakika boyunca devam etmelidir. Fırça hareketi diş etlerine zarar vermeden; diş etinden dişlerin bulunduğu yöne doğru yapılmalıdır.

Diş fırçalamaya ek olarak, günde 1 kez diş ipi, arayüz fırçası veya ağız duşu kullanılmalıdır. Gün içinde alkollü gargara yapılmalıdır. (Çünkü tükürükte de virüs bulunur ve alkol virüsü etkisiz hale getirir)
Ağız hijyeninin kötü olması, virüsün çevreye yayılması konusunda tehdit teşkil etmektedir. Diş ipi, gargara, arayüz fırçası ve ağız duşu istenilen hijyeninin sağlanmasına yardımcı olsa da, diş fırçalamanın yerine geçmez. Bu nedenle diş fırçalamak en temel temizlik aracıdır.

Coronavirüs salgınında ağız ve diş bakımı, doğru ve detaylı yapıldığı takdirde, bulaş riski azalacaktır. Aynı zamanda kişilerin diş sağlığına da olumlu yansıyacaktır. Unutulmamalıdır ki; sabah ve akşam yeterli sürede ayna karşısında yapılan temizlik ile sadece dişler değil, bununla birlikte tüm vücut sağlığı da korunmuş olur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner357